Blog

12 Taş Oyunu Nasıl Oynanır?

12 Tas Oyunu Nasil Oynanir

Eskilerin geleneksel oyunlarından biri olan 12 taş oyunu oynaması oldukça kolay bir oyundur. Belli başlı kuralları olan oyunu hem çocuk oyunları hem de yetişkin oyunları kategorisinde sayabiliriz. Şu anda özellikle 30’lu yaşlarında bulunan kişilerin sıklıkla oynadığı bir strateji oyunudur. Bu özelliği ile eğitici ve öğretici bir özelliği vardır. Günümüzün eğitici oyuncakları, çocuklarımızı beyin jimnastiği ve senkronizasyon açısından her ne kadar geliştirse de 12 taş oyunu gibi oyunlar onların hem pratik olarak hem de aktiflik olarak gelişmesini sağlamaktadır.

12 Taş Oyunu Kaç Kişi ile Oynanır?

Eskilerin üzerinde oynadığı temsilen ahşap oyuncaklar kategorisinde sayabileceğimiz 12 taş oyunu, iki kişi arasında oynanmaktadır. Birebir ve stratejik hamleler geliştirme özelliği ile hem çocuk oyunu hem de yetişkinlerin bile zevkle oynayabileceği bir oyundur.

12 Taş Oyunu Nasıl Oynanır?

  • Oyunu oynayacak kişiler, oyun oynanacak zemine sırası ile taşlarını birer birer yerleştirir.
  • Oyuncular taşlarını yerleştirirken ilk amaçları üçtaşını yatay, dikey yâda çapraz olarak sıralamasıdır. Bu sayede karşı oyuncunun üçtaşının hizalanmasına engel olmaktadır.
  • Oyuncular mevcut haldeki bütün taşlarını zemine yerleştirdikten sonra, sırası ile oyuncular taşlarını boştaki alanlara sürükleyerek oyunun devamını sağlamaktadır.
  • Hamle sırası kendisine gelen kişi, kurallar çerçevesinde hareket ettirebilecekleri taşlarını yine kurallar çerçevesinde istediği alana sürükleyebilirler.
  • Bu durumun neticesinde 3 taşını yatay ya da dikey olarak hizalamış olan oyuncu, rakibinin bir taşını oyun alanından kaldırabilmektedir.
  • Son olarak ise, zeminde 3 taşı kalmış olan oyuncu sıra ona geldiğinde bu taşlardan herhangi bir istediği taşı istediği yere hareket ettirebilmektedir.

12 Taş Oyunu Kuralları Nelerdir?

  • Oyuncular kesinlikle taşlarını ekstrem olarak zıplatamazlar.
  • Ve rakip taşını oyun alanında kaldırabilme hakkına sahip olan kişi, ilk olarak 3’lü bir grup içerisinde olmayan taşı kaldırabilir. 3’lü grup dışında alınacak herhangi bir taş bulunmuyorsa üçlü bozulabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.