Blog

5 Taş Oyunu Nasıl Oynanır?

5 Taş Oyunu Nasil Oynanir

5 taş oyunu 2000’lerin başı ve öncesinde popüler bir çocuk oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır. 2000 öncesinde çocukluk geçiren birisi için 5 taş oyunu oynamak ve farklı farklı oyunlar türetmek her zaman eğlenceli bir aktivite olmuştur. Ülkemizde şu sıralar 20’li yaşlarının sonundaki ya da 30’lu yaşlarda bulunan tüm insanlar bir şekilde 5 taş oyunu, ahşap oyuncaklar ve farklı çocuk oyunları ile çocukluğunu geçirmiştir. Her zaman toplu halde bir şeyler yapan geçmişin çocukları eğlenebilmeyi ve hareket ederek kendilerini mutlu edebilmeyi bilmiştir. Kâh çocuk oyunları oynayan yetişkinler kâh yetişkin oyunları oynamaya çalışan küçük çocuklar işte 80’ler, 90’lar bu güzel enerji ile geçti daima. Şimdiki zamana geldiğimizde ise, çocuklarımız evde sözde eğitici oyuncaklar ile hareket etmeden, arkadaşlık olgularını geliştirmeden bir çocukluk geçirmeye çalışıyor.

5 Taş Oyunu Nasıl Oynanır?

5 taş oyunu oynamak için herhangi bir mekân aranmaz, sadece eğlenmeyi amaçlardı geçmişin çocukları. Çocuk oyunları arasında en çok oynanan 5 taş oyununu sizlerle tekrar anımsayalım ve hatırlayalım. İlk olarak 5 adet küçük taş alınır ve bu taşların 4 tanesi yere bırakılır. Daha sonra oyuncu elindeki taşı havaya atarak taş düşmeden hızlı bir şekilde taşı attığı elle yerdeki taşlardan birini almaya çalışır ve havaya attığı taşı da yere düşmeden yakalamaya çalışırdı. Bunları yerdeki bütün taşlar bitene kadar aynı şekilde yapmaya devam eder.

Bütün taşlar alındığı zaman bu sefer taşlar yeniden yere koyulur ve aynı mantıkla havaya tek taş atılır bu sefer yerden 2 tane taş alınarak devam edilir. Bunlar bittikten sonra bu sefer yine havaya tek atılır ve yerden 3 taş alınması gerekirdi. 3 taş alındıktan sonra geriye kalan 1 taş için tekrar havaya taş atılır ve o taşı oyunu almaya çalışır.

3 tane taşta alındıktan sonra geriye yerden kalan 4 taşı almaya gelinir. Taş havaya atılır ve yerden 4 tane taşı oyuncu almaya çalışır. Bu taşlardan biri yere düştüğü zaman oyuncu oyunu kaybeder. Ve sıra karşı tarafa geçer.

5 Taş Oyunu Kuralları Nelerdir?

5 taş oyununda kural hiçbir taşı yere düşürmemektir. Bu kural neticesinde 5 taş oyunu aslında çocuklara senkronize olmayı ve akılcı düşünme konusunda yardımcı olmayı sağlamaktadır.

5 Taş Oyunu Kaç Kişi ile Oynanır?

5 taş oyunu en az 2 kişi ile oynanmaktadır. Tercihe göre takım olarak da oynanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.