Blog

9 Taş Oyunu Nasıl Oynanır?

9 Taş Oyunu Nasil Oynanir

9 taş oyunu geçmişte oldukça popüler olan bir oyundur. İstenilen her yerde oynanabilir ve oldukça keyiflidir. Ahşap oyuncak yapımına yatkın olan bazı kişiler bunun için özel ahşaptan oyun zemini bile yapmaktadır. Aynı zamanda bu oyun günümüzde çeşitli yerlerde de satılmaktadır. 9 taş oyunu aynı zamanda eğitici oyunlar arasında yer alır. Ülkemizin geçmişindeki tüm çocuklar 9 taş gibi oyunlar ile büyürken hem takım olmayı hem de senkronize olmayı öğrenmişlerdir. Bu yönü ile şimdiki eğitici oyuncaklar ile karşılaştırıldığında o zamanın çocuklarına gerçekten büyük bir katkısı olmuştur.

Her ne kadar çocuk oyunları arasında bilinse de bu oyun yetişkin oyunları arasında sayılabilir ve her yaştan insanın oynaması tavsiye edilebilir. 9 taş oyunu o kadar eskidirki geçmişi antik Mısır dönemine kadar uzanmaktadır. Bu kadar eski oyunu günümüzde de halen oynanıyor olması ne kadar zevkli bir oyun olduğunu ortaya çıkarmaktadır. 9 taş oyunu az da olsa satrancı andırmaktadır.

Gelin şimdi tarihi bu kadar eskiye dayanan 9 taş oyununun nasıl oynanacağı, 9 taş oyununun kuralları ve 9 taş oyununun kaç kişi ile oynanacağı gibi merak edilen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

9 Taş Oyunu Kaç Kişi ile Oynanır?

Tarihi antik Mısır dönemine kadar dayanan ve eğitici oyunlardan biri olan 9 taş oyunu 2 kişi ile oynanmaktadır.

9 Taş Oyunu Kuralları Nelerdir?

9 taş oyununun kurallarına gelecek olursak 9 taş oyununun kuralları aşağıdaki gibidir.

  • İki oyuncu aralarında belirleyecekleri öncelik sırasına göre bir taşı oyunun oynanacağı yerde çizili olan yere koyar.
  • Geriye kalan diğer taşlarda oynanacak olan yere yerleştirilene kadar devam eder.
  • Yanında 3 tane taş dizilimi yapılmışsa o taşa dokunulamaz.
  • En önemli kural rakip oyuncunun taşlarını 3 tane yan yana aynı renkte olacak şekilde dizilim yapıldığı takdirde rakibin taşlarından birisi oyundan alınırdı.

9 taş oyunu her yaşa ve her kesime hitap etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.