Blog

Abartılı Makyaj Hataları!

abartili makyaj hatalari

Makyaj, yaşamımızda önemli yer tutar. Kimimiz kusurlarımızı kamufle edici makyajları tercih ederken, kimimiz güzel olan yanlarımızı daha ön plana çıkartmak için makyaj yapmayı tercih ederiz. Ancak hangi amaçla olursa olsun, bilinçli bir biçimde malzeme kullanmalıyız. Günümüzde makyaj malzemeleri oldukça çeşitlilik gösterse de güvenilirlik konusunda hala endişe duyuluyor olması düşündürücüdür. Nasıl reçetesiz ilaç kullanmak risk teşkil ediyorsa, makyaj malzemeleri seçerken de marka ve beraberinde kalitenin risk faktörünü ortadan kaldırdığını unutmamalıyız. Özellikle tenimize temas eden her ürün, cildimiz tarafından emilim göstereceğinden bu konu oldukça hassastır.

Maalesef günümüzde Abartılı Makyaj Hataları ile sık sık karşılaşıyoruz. Ekran karşısında ışıkların parlamayı engellemesi için sürülen pudralar veya renklendiricilerin dozunu ayarlayamamak gibi yanlışlar. Özelikle son yıllarda çekilen dizi vb. görsellerde erkeklere de belirgin biçimde ruj, rimel ve pudra sürülmesi, sahildeki kadınların pek çoğunun güneş kremi yerine ağır makyaj malzemeleri sürüp sürüştürüp güneşlendiklerini sanmaları, resmi bir iş yerinde çalışan personelin baloya gider gibi makyaj yapması, okullarda kıyafet serbestliği adı altında boya küpüne batıp çıkmış liseli kızlarımız. Kısaca bu örnekleri daha da artırabiliriz.

abartili makyaj hatalari 1Abartılı makyaj hatalarına meydan vermemek için, uzman yardımı almalı, yaşımıza, ortamımıza, kıyafetimize, hatta ruh halimize göre makyaj yapmayı, abartıdan kaçınmayı ilke edinmeliyiz. Makyaj dozunda ve hünerli bir biçimde yapılırsa kişinin özgüvenini artırır, başarısını olumlu yönde etkiler. Güzelleşelim derken doğal halimizden tamamen uzaklaşmak, günün sonunda makyajımızı temizlemeden yatmak da yeni hatalara yelken açmaktır. Eğer açık renkte bir teniniz varsa koyu renk makyaj malzemelerinden kaçınmalısınız. Koyu renkte teniniz varsa çok parlak ya da ortam gerektirmedikçe metalik renklerden uzak durmalısınız. Her gün koyu renk kırmızı rujlar sürmemelisiniz. Kırmızı rujları olabildiğince özel günleriniz için saklamalısınız. Bunun yerine daha açık tonlar, dudak ve ten renginize yakışan ve doğal gösteren tonları tercih etmelisiniz. Göz farlarınızda da aynı şeyler geçerlidir. Eğer davete, baloya ya da yemeğe çıkmıyorsanız tercihlerinizi daha soft renklerden yana kullanmalısınız.