Blog

Alkalin Pil Nedir? Diğer Pillerden Farkı Nedir?

Alkalin Pil Nedir Diğer Pillerden Farki Nedir

Günümüzde birçok pil çeşidi bulunmaktadır. Bu pil çeşitlerinden biri de alkalin pildir. Alkalin pil ile ilgili bilgilere geçmeden önce pil nedir? Ve içeriği nelerden oluşmaktadır, sizler için aşağıda anlatılmıştır.

Pil Nedir?

Pil, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevirmek için kullanılan bir elektronik alettir. Anot (-) ve Katot (+) olmak üzere iki tane ucu bulunmaktadır. Piller tek kullanımlık ve şarj edilebilen piller olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Tek kullanımlık piller, yalnızca tek bir defa kullanılmak üzere yapılmış pillerdir. Bu pillerde bulunan elektrotlar kimyasal tepkimeye girdikten sonra geri dönüşümü mümkün değildir. Bu nedenden dolayı tek kullanımlık piller şarj edilemez yalnızca ömürleri tükenene kadar kullanılabilir. Bu pillerden bazıları alkalin pil ve çinko-karbon pillerdir.

Şarjlı piller ise kullanıldıktan sonra ters elektrik akımı yaparak kimyasal tepkimeyi geriye çevirebilir ve bu sayede tekrar kullanımı mümkündür. Lityum piller ve nikel bazlı piller bu tip pillere örnek verilebilir.

Alkalin Pil Nedir?

Pil çeşitleri içinde en çok kullanan pillerden biri olan alkalin piller çinko dioksit ve manganez dioksitin kimyasal tepkimeye girmesi sonucu elektrik üretimi yapar. Bazı alkalin pil türleri kendi şarj aletleri ile tekrar şarj edilebilmektedir. Şunu da unutmamak gerekir, her alkalin pil şarj edilemez. Pillerle oynamak veya zarar görmesi tehlikeli sonuçlar ortaya çıkartabilir.

Alkalin piller standart 1.5 volt olmaktadır. Tam dolu ve yüksüz durumdaki bir alkalin pilin gerilimi 1.50 – 1.65 volt civarlarındadır. Ortalama yükteki gerili pilin doluluk seviyesi ve çekilen akıma göre yaklaşık olarak 1.1 – 1.3 volt arasında değişim gösterebilirler. Tükenmiş olan bir pilin gerilimi 0.8 – 1.0 volt civarındadır.

Alkalin Pillerin Diğer Pillerden Farkı Nedir?

Alkalin piller diğer bir tek kullanımlık pil çeşidi olan çinko karbon pillere göre daha yüksek enerji yoğunluğu ve daha yüksek raf ömrü bulunmaktadır.

Alkalin pil fiyatları marka, adet, kalite ve şarj özelliğine göre değişmektedir. Normal pil fiyatları ise yine aynı şekilde markaya, kaliteye ve dayanaklılığına göre farklı fiyatlara sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.