Blog

Allık Çeşitleri Nelerdir?

Allik cesitleri nelerdir

Önemli bir kozmetik ürünü olarak bilinen allık, kadınların elmacık kemiklerine sürmüş oldukları ve yüzünü renklendiren, sıcak bir hava katan ve canlandıran bir ürün olarak tanımlanmaktadır. Hemen her kadının kullanmış olduğu makyaj malzemeleri arasında yer alan allık, büyük allık fırçası yardımı ile elmacık kemiklerine uygulanmaktadır.

Yanlış kullanımlarda oldukça çirkin bir görüntüye neden olan bu kozmetik ürünü, doğru şekilde kullanıldığında ise oldukça hoş ve hatta seksi bir görünüm kazandırabilmektedir. Allık kullanımının doğru olabilmesi için de kişinin yüzünü tanıması ve doğru bir allık seçiminde bulunulması gerekmektedir.

Allık Çeşitleri Nelerdir?

Allık Çeşitleri NelerdirAllık günümüzde oldukça farklı çeşitleri bulunan makyaj malzemelerinden biridir. Toz allık, krem allık, likit allık, jel allık, kalem allık ve köpük allık gibi kişisel bakım ürünleri, allık çeşitleri arasında yer almaktadır.

Toz allıklar; günümüzde en sık kullanılan allık çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha çok yağlı ya da karma cilt tipine uygun olması ile bilinir.

Krem allıklar; kuru ve normal cilt tipleri için geliştirilmiş bir allık türüdür.

Kalem allıklar; uygulaması en kolay olan allık türlerinden biridir.

Likit allıklar; dudak ve yanak için kullanılan allıklardır. Daha çok kuru cilt tipine uygun olması ile bilinir.

Jel allık; sürüldüğü anda uygulanması gereken ve uygulanmadığında ise hemen kuruyabilen bir allık çeşididir.

Köpük allık ise; hem kolay uygulanan, hem de hafif bir yapıya sahip olan allık türüdür.

Allık çeşitleri genelde cilt tiplerine göre tercih edilmesi gerekmektedir. Doğru cilde doğru allık tercih edildiğinde hoş bir görüntü sağlanabilmektedir.

Allık Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Allık gibi kişisel bakım ürünlerinde dikkat edilmesi gereken çeşitli konular bulunmaktadır. Örneğin; tercih edilen allığın cilt tipine, rengine ve hatta saç rengine uyumlu olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra gece ve gündüz kullanılacak olan allıkların farklı olması gerekirken, bu doğrultuda kullanım yerine ve amacına göre bir allık çeşidi seçilmelidir.

Tüm bunların yanı sıra allık alırken dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri ise hangi cilt tipine, hangi allığın tercih edilmesi gerektiğidir. Örneğin; normal ve karma cilt tipi için toz allıkların ya da pul pul dökülen cilt yapısı için krem allıkların tercih edilmesi gerekmektedir.