Blog

Allık Hangi Bölgeye Sürülür?

Allik hangi bolgeye surulur

Allık, genellikle kadınların yanaklarına kullanmış oldukları bir tür kozmetik ürünü olarak ifade edilmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere al renklerde olan allık, çoğu zaman beyaz ten rengine uygulanan pembemsi ya da esmer, kumral gibi tenlere uygulanan şeftalimsi renklerden meydana gelmektedir.

Hemen hemen her kadının kullanmış olduğu kozmetik ürünlerinden allık, makyaj için tamamlayıcı bir unsur olarak kullanılmaktadır. Özellikle de soluk yüzü canlandırmak amacıyla tercih edilen bu kişisel bakım ürünü, doğru bir şekilde kullanıldığında oldukça etkileyici bir makyaj elde etmeye yardımcı olmaktadır.

Allık Hangi Bölgeye Sürülür?

Allık Hangi Bölgeye SürülürAllık kullanırken dikkat edilmesi gereken pek çok konu bulunmaktadır. Bunlardan biri de allığın hangi bölgeye uygulandığını bilmek ve doğru bir uygulama yapmaktır.

Allığın uygulanabileceği bölgeler genellikle kişinin yüz hatlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak tam olarak uygulanacağı bölge elmacık kemiklerinin üstüdür. Bu kemiğin altına ya da üstüne kesinlikle uygulanmamalıdır.

Doğru bir allık uygulaması için kişinin mutlaka yüz hatlarını tanıması ve özellikle de elmacık kemiğini dilmesi gerekmektedir.

Elmacık kemiğinin nerede olduğunu anlayabilmek ve tanıyabilmek için yanaklarınızı içeri çekerek balık surat halini alabilirsiniz. Bu şekilde yanaklarda oluşan çukur bölgenin elmacık kemiklerinin altı olduğunu, çıkıntılı kısmın da elmacık kemiği olduğunu anlayabilirsiiz.

İnsanın tebessüm ettiğinde yanaklarında oluşan tombul çıkıntıya yanak elması adı verilmektedir. Allık elmacık kemikleri üzerine uygulanırken, yanak elması üzerine uygulanıp uygulanamayacağı ise yüz hatlarına bağlı olarak değişebilmektedir. Örneğin; yuvarlak yüzlerde yanak elması üzerin allık sürülmemesi gerekirken, oval yüzlerde ise ya elmacık kemiği ya da yanak elması üzerine uygulanabilmektedir.

Allığı Far Olarak da Kullanabilirsiniz

Makyaj malzemeleri yetersiz geldiğinde ya da far unutulduğunda allığın far olarak da kullanılabilmesi mümkündür. Günümüzde pek çok kadının gerçekleştirmiş olduğu bu uygulama, yerine göre oldukça başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlayabilmektedir.

Genellikle makyaj malzemeleri arasında far olarak kullanılacak olan allığın sedef dokulu olmaya bir allık olması gerekmektedir. Far fırçası ile uygulanan allığın ardından dipliner ya da eyeliner uygulaması etkili bir makyaj uygulaması olabilmektedir. Üstelik elinizde mevcut olan ikinci bir allık rengi ile derin bir uygulama da gerçekleştirilebilmektedir. Bu uygulamalar sayesinde elinizde kişisel bakım ve kozmetik ürünleri ile de etkili bir makyaj elde edebilmeniz mümkündür.