Blog

Allık Paleti Nasıl Kullanılır?

Allik paleti nasil kullanilir

Allık paleti, kadınların yüzünü renklendirmek için kullanmış oldukları mucizevi bir kozmetik ürünüdür. Yanaklara uygulanan ve adını aldığı kırmızılığı sağlayan bu kozmetik ürünü, günümüzde pek çok farklı ren ve tonlara sahip olabilmektedir. Pembe ve tonları, bronz ve tonları ya da şeftali tonları, allık renkleri arasında yer almaktadır.

Genellikle kadınların ten rengine uygun olarak kullanmış oldukları allık renkleri, bazen tek bir palette toplanabilmektedir. Farklı renkler ancak benzer tonlardaki renklerin oluşturduğu allık paleti, yüz makyajına önem veren herkesin makyaj çantasında yer almaktadır.

Allık Paleti Nasıl Kullanılır?

Allık paletinin nasıl kullanılacağı, makyaja yeni başlayanların en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Günümüzde pek çok insanın hemen hemen her makyajında kullanmış olduğu allık paleti, yüz makyajının önemli ihtiyaçlarından biridir.

Genel olarak makyaj malzemeleri arasında önemli bir yere sahip olan allık paleti, çoğu zaman yüz makyajının son adımı olarak uygulanmaktadır. Yüzü renklendirmek, canlandırmak ve yüze sıcaklık katmak üzere gerçekleştirilen bu uygulama, genellikle elmacık kemikleri üzerine yapılmaktadır. Yanak elması üzerine uygulanıp uygulanmaması ise daha çok yüzün şekli ve hatlarına bağlı olarak değişmektedir.

Hangi Ten Rengine Hangi Allık Kullanılmalıdır?

Allık Paleti Nasıl KullanılırHer renkteki allık ne yazık ki her cilt tonuna uyum sağlayamamaktadır. Bazı allıklar, bazı ten renginde oldukça çirkin görünebilmektedir. Dolayısıyla kişinin allık rengi tercih ederken cilt tonunu göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Bu gibi durumlar için makyaj uzmanlarının önerilerine bakılacak olursa; sarı alt tonlu beyan tenli kadınlar için sıcak bir renk olan şeftali tonları, pembe cilt tonu için pembe rengi, orta ve buğday ten için kırmızı – turuncu renk, pembe alt tonlu buğday tene gülkurusu, koyu pembe ya da mürdüm renk, esmer tenlere ise kiremit tonları tavsiye edilmektedir.

Doğru Allık Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kişisel bakım ve cildine önem veren insanlar genelde makyajsız dışarı çıkmamaktadır. Cilt makyajının tamamlayıcısı olarak kullanılan allık ise oldukça önemli bir kozmetik ürünüdür. Allığın doğru kullanımı için kişinin yüz hatlarını tanıması ve elmacık kemiklerini bilmesi gerekmektedir. Yalnızca bu kemiklerin üzerine uygulanan allık, altına ya da üstüne kesinlikle uygulanmamaktadır. Bazı yüz tiplerinden yanak elmacıklarında da kullanılabilirken, bunun dışında herhangi bir bölgede kullanılamamaktadır.