Blog

Doğru Makyajın Kuralları Nelerdir?

dogru makyajin kurallari nelerdir

Güzel makyaj dediğimiz aslında doğru makyajdır. Doğru makyajın sırrı beğendiğimiz ürünleri değil yüz tipimize uygun ürünleri kullanmaktır. Bu nedenle doğru makyaj için ilk kuralımız, yüzümüzü iyi tanımaktan geçer. Eğer yağlı cildiniz varsa kuru ciltler için makyaj malzemeleri kullanmamalısınız. Açık renkte teniniz varsa çok fazla koyu renkte makyaj malzemeleri kullanmamalısınız. Benzer şekilde eğer küçük gözlere sahipseniz daha açık tonları tercih etmelisiniz.

Doğru Makyajın Kuralları Nelerdir?

dogru makyajin kurallari nelerdirGöz kapakları kısık kadınların ince eyeliner kullanması gerekir. Göz üzerine uygulanacak far pek gözükmeyeceğinden göz üzerinde doğal tonlar kullanılmalıdır. Makyaja katılacak bir renk varsa alt kirpik diplerine uygulanması daha doğru olur.

dogru makyajin kurallari nelerdir 1Gözkapakları belirgin kadınların ise kalın eyeliner kullanması gereklidir. 2-3 farklı fakat aynı tonlarda far kullanılması makyajı daha etkileyici yapacaktır. Göz pınarları en açık ton olmak üzere uçlara doğru renk koyulaştırılmalıdır. Göz kapağı iri bayanların göz üzerindeki makyaj kendini çok göstereceğinden alt kirpik diplerine toprak tonları dışında farlar kullanmak pek uygun olmayacaktır. Aynı zamanda eyeliner kullanımında eyeliner türü de çok önemlidir. Eğer eyeliner konusunda çok iyi değilseniz ilk olarak kalem eyelinerları uygulayarak başlamalısınız.

Doğru makyajın ikinci kuralı, doğal görünmektir. Günümüzün trendinin doğallık olmasının yanında, en güzel görüntüyü doğala en yakın makyajla elde edebiliriz. Cildimizin rengine en yakın fondöteni kullanmak, göz altlarımıza kapatıcıyı parlak ve beyaz renk değil, fondötenimizin bir ton açık rengini kullanmak, allığımızı da göz makyajımıza uygun olarak şeftali veya toprak tonlarda kullanmak makyajımızı en doğal görüntüye ulaştıracaktır.

Doğru makyajın son kuralı ise orantılı olmaktır. Makyajımızın kendini göstermesini istiyorsak göz ve dudak makyajının ayarını orantılı tutmalıyız. Belirgin göz makyajı yaptıysak dudağımıza doğal tonlarda ruj sürmeliyiz. Fakat dudaklarımızı ön plana çıkarmak istiyorsak göz makyajımız geri planda kalmalı. Parlak ya da koyu renkte rujları tercih edecekseniz göz farınız için tercih edeceğiniz renkler kremsi tonlar olabilir.