Blog

Döküm Tava Ne İçin Kullanılır?

Döküm Tava Ne İçin Kullanilir

Döküm tava erimiş haldeki demirin tava kalıbında tek parça olarak dökülmesi ile oluşmuş ve yapısı itibariyle ısı tutucu özelliği olan ve ısıyı her yöne eşit dağıtan bir malzemedir.

En iyi döküm tavalar ise 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar ham döküm tava ve emaye döküm tavalardır. Ham döküm tavalar isminde de belli olduğu üzere herhangi bir kaplaması yâda ekstra maddesi bulunmayan tavalardır. Bu yüzden kolaylıkla aşınabilir ve paslanabilir. Yapısı sebebi ile de deterjan ile temizlendiğinde deterjanı içerisine hapsedebilir ve bu da birçok rahatsızlığa sebep olabilir. Bu noktada döküm tavalar için emay maddesi kullanılmaktadır. Emaye kaplama ile döküm tavaların korunması sağlanır. Bu sayede paslanma, çizilme gibi durumlar için tavalarınız oldukça uzun bir ömre sahip olur.

Mutfak gereçleri arasında diğerlerine nazaran sağlıklı bir yapısı olan döküm tavalar ısıyı eşit dağıtması ve daha birçok işlemde mutfaktaki kişiye kolaylıklar sağlamaktadır.

Döküm Tavanın Diğer Tavalardan Farkları Nelerdir?

  • Döküm tavaların diğer tavalardan en büyük farkı içerisinde herhangi bir kanserojen madde bulundurmamasıdır.
  • Ayrıca ısı dağıtımı konusunda oldukça eşit davranan döküm tavalar yemek yapan kişiler için gerçekten tercih sebebi olmaktadır.
  • Isıyı içerisinde tutabilen yapısı ile daha az enerji ile yemeklerin yavaş yavaş pişmesini sağlamaktadır. Bu sebeple enerjiden tasarruf sağlar.
  • İçerisinde bulunan demir elementi de pişme esnasında yemeğe karıştığı için bir miktarda olsa demir depolarınızı doldurmaya yardımcı olmaktadır.
  • İçerisinde istediğiniz şekilde kızarma, haşlama, kavurma vb. yöntemler ile yemekler yapabilirsiniz.

Döküm Tava Ne için Kullanılır?

  • Ana amacı olan yemek yapma işlemi için kullanılmaktadır. Sağlıklı olması sebebi ile günümüz insanlarının sıklıkla tercih ettiği bir ürün haline gelmiştir.
  • Ayrıca döküm tavaları tek tek alma şansınız bulunurken döküm tava seti olarak da bu ürüne sahip olabilirsiniz.
  • Ülkemizde sağlıklı yemek yapmak için almanın şart olduğu mutfak gereçleri listesinde en üst sıralarda bulunan döküm tava, sahip olabileceğiniz en iyi döküm tava ürününü bulmanız halinde sizlere uzun süre yemek konusunda yardımcı olacaktır.
  • Ek olarak ülkemizde döküm tava fiyatları farklılık göstermektedir.
  • Bir diğer yandan döküm tava seti almak isterseniz, setinizin büyüklüğüne bağlı olarak yine fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.