Blog

Dudak Kalemleri ve Kullanımı Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

Dudak kalemleri ve kullanimi hakkinda ne kadar bilgi sahibisiniz

Dudak kalemi kadınların kişisel bakımlarında kullandığı dudak makyajının vazgeçilmezi olan bir makyaj malzemesidir. Dudak kalemi sürülen ruja iyi bir zemin hazırlayan bir kozmetik ürünüdür. Ruj rengine yakın tonlarda kullanılması dudakların dolgun görünmesine etki edebilmektedir. Bu sebepten ötürü vazgeçmek yerine dudak kalemi sürmenin inceliklerini öğrenmek daha dolgun ve çekici dudaklara sahip olunmasını sağlamaktadır.

Dudak Kalemi Nasıl Kullanılmalıdır?

Dudak kalemi rujla aynı tonlarda olması gerekmektedir. Farklı renkte seçilen dudak kalemi günlük makyajın sadeliğini bozan bir görünüm vermektedir. Ruj rengi ile uyumlu bir kalem sürüldüğünde dudaklar dolgun, düzgün çerçeve halinde makyajın bütünlüğüne ayrı bir şıklık katmaktadır. Dudak kaleminin ince uçlu olmasından ziyade uçlu olması kalemin dudağa daha kolay sürülmesini sağlamaktadır. Dudak kaleminin rujdan önce sürülmesine karşın rujdan sonra sürülmesi ise dudakların bütünlüğünü daha iyi kazandırılabilmektedir.

Dudak çizgilerini çerçeveleyerek daha dolgun bir dudağa sahip olmak sonucuna varırsınız. Dudakları kalın göstermek içinse dudak çizgisinin dışına çıkmak daha dolgun göstermektedir. Dudak kaleminin ucunun küt şeklinde olması daha yumuşak bir makyaj görünümü vermektedir.

dudak kalemleri ve kullanimi hakkinda ne kadar bilgi sahibisinizKoyu renklerde dudak kalemi tercih ederseniz daha yapay bir görünüm elde edebilirsiniz.  Bu nedenle koyu renkte dudağınız varsa renkli dudak kalemlerini tercih edebilirsiniz.

Ruj sürdükten sonra dudak kalemi sürmek dudakların dolgun bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Dudakların çizgisini eğri çizmemek gerekmektedir. Eğri çizmek dudakların görünümünü kötü yönde etkilemektedir.

Dudak Kalemi Nasıl Kullanılmamalıdır?

Dudak kalemi göz kalemi ile karıştırılmamalıdır. Göz kalemi ile karıştırılıp sürüldüğü zaman dudaklarınızın kötü bir görünümüne nede olacaktır.

Kendinize En Uygun Dudak Kalemini Bulun!

Kendinize en uygun dudak kalemini seçmek için öncelikle cilt tonundan başlamak mantıklı olacaktır. Daha sonra cilt alt tonunu belirlemek gerekmektedir. Dudak şeklini belirleyerek dudak kalemini ona göre sürmelisiniz. Dudakların büyüklüğüne göre sürmek dolgun ve gösterişli dudaklara neden olacaktır. Saç rengini de dikkate alarak en uygun dudak kalemini kendiniz belirleyebilirsiniz. Göz ve diş rengi de bakımlı ve dolgun dudaklar için alınan dudak kaleminde belirleyici bir unsurdur.