Blog

Dudak Kalemlerini Doğru Kullanıyor Musunuz?

Dudak kalemlerini dogru kullaniyor musunuz

Kozmetik ürünlerinden en çok kullanılan biri dudak kalemidir. Dudak makyajından ruj ile en çok kullanılanlarındadır. Çünkü dudaklar kişisel bakım yapanlar için önemli bir gösteriştir. Fakat en önemli sorunlardan biri bu ürünlerin nasıl kullanılacağı ve hangi renklerin tercih edileceğidir.

Dudaklarınız İnce İse Açık Rengi Tercih Edebilirsiniz

Sizin dudağınızın renginin hangisi olduğunu bilmek için önce dudaklarını iyi tanımanız gerekir. O yüzden bu soru dudağınız şekline göre değişiklik gösterir. İnce dudaklı iseniz açık renk ve bej rengi tonları sizin için en uygun olanlarıdır. Dolgun ve kalın dudaklı iseniz yumuşak pembe, kırmızı, berry, bordo, kahverengi gibi renkler sizin için uygunudur.

Kış Aylarında Hangi Renk Dudak Kalemlerini Seçmelisiniz?

dudak kalemlerini dogru kullaniyor musunuzÖncelikle her mevsimde hakkını veren kırmızı rengini unutmamak gerek. Uyumlu bir rujla desteklenen kırmızı dudak kalemleri oldukça güzel bir kış rengi olabilir. Kırmızı demişken kırmızıya yakın bordonun tonları da kış aylarında tercih edilebilecek güzel ve çarpıcı renklerdir. Bunların yanında metalik mor renklerde kış ayarlında dudaklarda güzel durur.

Dudak Kalemleri Nasıl Kullanılmalıdır?

Dudağınızın kenarlarını çerçeveleyip bu çerçevelerin etrafını da kalemle hafifçe boyamalısınız. Daha sonra bu işlemin üstüne ruj sürmelisiniz. Koyu renkli bir dudak kalemi kullanmak rujunuzun rengini de daha koyu göstermeye yarar. Eğer açık renkli bir dudak kalemi kullanmayı seçerseniz bu da rujunuzun rengini daha da açar. Bir diğer püf nokta olarak koyu renkli ruj kullanımından sonra dağılma sorunu yaşanabiliyor. Bu durumda dudak kalemi tercih ederek rujunuzun dağılmasını, aynı zamanda çevresine bulaşmasını önlemiş olursunuz. Aynı zamanda dudak kalemi ile dudaklarını daha düzgün görülür. Ruju sürmeden önce rujla aynı renkte dudak kalemi kullanarak dudaklarınızı doldurursanız, rujunuzun rengi çıkmaya başlasa da zemini aynı renkte olduğundan dudaklarınızın solgun gözükmesinden sizi korur. Böylelikle dudaklarınız daha uzun süre renkli ve canlı gözükür. Dolduklara sahip iseniz dudak kalemi kullanarak bunu daha da ön plana çıkarma şansınız vardır. Dudaklarınızı çerçeveleyip dudak hatlarınız daha belirgin hale getirebilirsiniz. Üst dudak çizgisinin üzerinden dudak kalemi ile çerçevelemeli, devamında ise tekrardan üzerinden ruj ile geçerseniz daha da dolgun duran dudaklara sahip olma şansınız vardır. Bunu yapabilmek için dudak kalemini rujdan bir ton koyu kullanmak önemlidir.