Blog

Emaye Nedir? Faydaları Nelerdir?

Emaye Nedir Faydalari Nelerdir

Geçmişe gidildiğinde her evde sıkça kullanılan ve farklı renklerde bulunan bir üründür. Emaye genel tanım olarak bazı maddelerin korunması ve parlaklık verilmesi için kullanılan bir maddedir. Ayrıca metal yüzeylere estetik olarak şıklık katılması içinde kullanılmaktadır. Cam hamuruna farklı madenlerin oksitlerinin katılması ile oluşmaktadır. Bu yüzden de emay ile kaplı olan ürünlere emaye denilmektedir.

Oldukça eski bir tarihi olan bu madde Antik Yunanlar kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Dönem dönem takılar, süs eşyaları ve farklı birçok ürün üzerinde kullanımı mevcuttur. Ülkemizde ise bilinen hali ile eskilerin mutfakta sıklıkla kullandığı emaye tencereler, emaye çaydanlık ve emaye demlik ürünleridir.

Emaye Sağlıklı Mı?

Emaye ürünler camdan yapılan ürünler kadar sağlıklı ve oldukça hassas bir malzemeden yapılmıştır. Özellikle eskilerin sıklıkla kullandığı emaye çaydanlık ve emaye demlik ürünlerin ne kadar kırılgan bir yapıya sahip olduğu sıklıkla görülmüştür. Bu sebeple dikkatli kullanımı gerekmektedir. Ayrıca hasar görmüş, yıpranmış emaye ürünler içerisinde bulundurduğu alaşımlar sebebi ile kullanılmamalıdır. Bu alaşımlar yemeğe geçme ihtimali bulunduğundan dolayı tüm vücutlar için tehlike arz etmektedir.

Bu yüzden emaye çaydanlık ve emaye demlik gibi ürünleri çizmeden, yıpratmadan kullanmak için daimi olarak tahta kaşık vb. ürünler kullanmanız gerekmektedir.

Emayenin Faydaları Nelerdir?

  • Emaye ürünler her türlü ısı kaynağında kullanılabildiği için size ekstra bir rahatlık sağlamaktadır.
  • Tüm farklı pişirme tekniklerine uygun olduğu için kısa süreli ya da uzun süreli yemek yapma zamanlarında sizleri yarı yolda bırakmaz.
  • Ayrıca emaye ürünler tat ve koku konusunda oldukça başarılıdır. Emaye ürünlerde sakladığınız yiyeceklerinizin tat ve kokusunda herhangi bir değişiklik meydana gelmemektedir.
  • Cama benzer bir yapısı olduğu için oldukça kolay ve rahat bir şekilde temizlenmektedir.
  • Çevre dostu bir ürün olduğu için %100 geri dönüştürülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.