Blog

Fondöten Alırken Dikkat Etmeniz 5 Şey!

Fondöten, cilt makyajının olmazsa olmazı olan kozmetik ürünlerden biridir. Kusursuz bir ten makyajı için gerekli olan fondöten, sivilce izleri, akne, siyah nokta gibi pek çok cilt kusurunu örterek hoş bir görünüm kazandırabilmektedir. Günümüzde her kadının cilt rengine ve tonuna uygun fondöten tonları bulabilmek mümkün olurken, doğru bir makyaj için doğru tonun tercih edilmesi gerekmektedir. Üstelik bu gibi önemli makyaj malzemelerini tercih ederken dikkatli olunması da önemlidir.

Fondöten Alırken Dikkat Etmeniz Gereken

Fondöten gibi önemli bir kozmetik ürününü satın alırken pek çok konuya dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin; cilt tipini göz önünde bulundurmak, doğru bir ton tercih etmek, mevsimlerle beraber değişen cilde uygun bir fondöten satın alınması, fondöten fiyatlarının çok abartılı olmaması, ideal formda bir fondöten tercih edilmesi ve SPF içeren fondötenlerin satın alınması gibi konular, dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

  • Cilt Tipine Uygun Fondöten Seçilmeli

Her cilt birbiri ile aynı olmazken, kimi ciltler yağlı, kimileri ise kuru ve pul pul dökülebilmektedir. Bu gibi durumlarda fondöten gibi önemli bir kişisel bakım ürününü seçerken kuru ciltlerde nemlendirici özelliği olan ya da yağlı ciltlere uygun olmasına dikkat edilmelidir.

  • Cilt Bakımınıza Uyan Fondötenleri Tercih Edin

Cildi yormamak adına cilt bakımıza uygun bir fondöten seçmenizde fayda var. Örneğin; kırışıklık ve çizgilerden şikayetçi olan kadınların anti-aging özelliği olan fondötenleri tercih etmesi gerekir. Ancak bu özelliğe sahip fondöten fiyatları biraz daha pahalı olabilmektedir.

  • Hangi Türden Fondöteni Kullanacağınızı Belirleyin

Yoğun bir kapatıcılık istediğinizde daha çok katı formda fondötenler tercih etmelisiniz. Bu doğrultuda kullanıcılar için fondöten önerisi daha çok stick, köpük ya da krem fondötenler olacaktır.

  • Cilt Tonunuza Uygun Tonu Tercih Edin

Genellikle fondöten tonları insanların cilt rengine ve tonuna uygun olarak üretilmektedir. Bu doğrultuda kendi cildinize uygun bir ürün kullanabilmek için fondöten tonları arasından cildinizle aynı tondaki ürünü seçmelisiniz.

  • SPF İçeren Fondöten Kullanın

Özellikle yaz aylarında kullanılacak olan fondötenlerin SPF içermesine dikkat etmelisiniz. SPF içeren fondöten markaları cildi hem kusursuz bir görünüme kavuşturmakta hem de zararlı güneş ışınlarına karşı korumaktadır.