Blog

Fondöten Alırken Dikkat Etmeniz 6 Şey!

Fondoten alirken dikkat etmeniz 6 sey 1 1

Fondöten, günümüzde pek çok kadının kullanmış olduğu makyaj malzemelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Cildin eşit bir tona sahip olmasını sağlayan ve sivilce ya da yara izi gibi cilt kusurlarını kapatan bu kozmetik ürünü, her türlü makyajın olmazsa olmaz parçası olarak nitelendirilmektedir.

Kadınların günlük makyajında dahi kullanmış olduğu fondöten oldukça önemli bir kişisel bakım ürünüdür. Bu nedenle de fondöten satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Örneğin; tercih edilen fondöten tonlarının cilt tonuna uygun olması, özelliklerinin cilt tipine uyum sağlaması ve yüksek kapatıcılık sağlaması gibi hususlar, bu ürünü alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Fondöten Alırken Dikkat Etmeniz Gereken

  • Doğal Renklendiriciler İçermesi

Fondöten satın alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri doğal renklendiriciler içermesidir. Yapay renklendiriciler içeren bu tür kozmetik ürünleri gözenekleri tıkayabilmekte ve sivilce oluşumuna ya da artmasına neden olabilmektedir.

  • Cilt Tonuna Uygun Bir Renk Seçilmesi

Fondöten tonları arasında cilt tonuna uygun olan rengin tercih edilmesi de oldukça önemlidir. Aksi takdirde uygulamada doğal bir görünüm elde etmek mümkün olmayabilir.

  • Cilt Tipine Uyum Sağlaması

Fondoten alirken dikkat etmeniz 6 seyİnsanların ciltleri genellikle yağlı, kuru ve karma olacak şekilde sınıflandırılmaktadır. Günümüzde fondöten markaları insanların cilt tipine uygun fondötenler ürettiğinden her insan kendi cildine göre bir ürün tercih etmelidir. Doğru yapılmayan seçimler cilt sorunlarına neden olabilmektedir.

  • Besleyici Özelliği Bulunması

Fondöten tercihinde önemli olan bir diğer husus ise besleyici özelliği bulunmasıdır. Genellikle bu özellikteki fondöten fiyatları diğerlerine göre farklı olurken, sağlıklı olan ürünler bu özellikte olmaktadır.

  • Ciltte Test Edilerek Alınması

Fondöten alırken dikkat edilmesi gereken ayrıca önemli bir husus da ciltte deneme yapılarak satın alınmasıdır. Fondöten önerisi açısından ön sıralarda yer alan bu husus sayesinde cilde uygun olan en doğru fondöteni tercih edebilmek mümkündür.

  • Doğru Formun Tercih Edilmesi

Fondötenler krem, pudra, stick ve bunun gibi farklı formlarda üretilebilmektedir. Her bir fondöten türünün özellikleri değişiklik gösterirken, fondöten fiyatları da değişmektedir. İnsanlar doğru bir fondöten tercihinde öncelikle doğru formu tercih edebilmek için aradığı özellikleri bilmesi gerekir. Örneğin; krem ve stick gibi katı formda olan fondötenlerin kapatıcılığı daha yoğun olurken, pudra ve sıvı formda olanlar ise daha doğal bir görünüm sağlayabilmektedir.