Blog

Fondöten Çeşitleri Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

Fondöten, kadınların oldukça eski zamanlardan bu yana kullanmış oldukları ve cildin renk bütünlüğünü sağlayan kozmetik ürünlerinden biridir. Genellikle cilt kusurlarını örten ve daha canlı, kusursuz bir cilt görünümü elde edilmesini sağlayan fondöten, her makyajda temel bir unsur olarak kullanılmaktadır.

Genellikle ciltte meydana gelen çillenme, lekelenme, akne, sivilce, siyah nokta gibi problemlerin üstünü örten fondöten, kişisel bakım konusunda hassas olan kadınların yanında ayırmadığı bir kozmetik ürünüdür. Günümüzde kullanım amacına ve özelliğine göre birbirinden farklı fondöten çeşitleri bulunurken, her bir ürün aynı amaçla kullanım sağlamaktadır.

Fondöten Çeşitleri Nelerdir?

Fondöten, günümüzde önemli makyaj malzemelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok farklı formu ile üretilen bu ürün, 5 çeşitten meydana gelmektedir. Bunlar ise; stick, krem, toz – krem, likit ve köpük fondötendir.

Genellikle kapatıcı özelliği yüksek olan fondöten çeşitleri stick ve köpük gibi katı formda olan fondötenler olurken, bu gibi ürünlerde fondöten fiyatları değişiklik göstermektedir. Ayrıca diğer fondöten çeşitleri de kusurları örtme konusunda başarılı olması ile bilinmektedir.

En Sık Kullanılan Fondötenler: Likit Fondötenler!

Günümüzde her bir fondöten markaları likit formda fondöten üretimi gerçekleştirebilmektedir. Sahip olduğu sıvı yapısı ile ciltle oldukça kolay bir şekilde bütünleşen likit fondöten, neredeyse her cilt tipinde kullanılabilecek olan bir türdür. Her ne kadar diğer çeşitler kadar başarılı bir kapatıcı özelliği gösteremese de, insanın cildinde oldukça doğal ve sade bir görüntü sağlayabilmektedir. Üstelik fondöten fiyatları bakımından da oldukça uygun olması ile bilinir.

Kapatıcılığı Oldukça Yüksek Fondötenler: Stick ve Köpük Fondötenler!

Makyajında cilt kusurlarının tamamını örtmek isteyen kadınlar genellikle kapatıcı özelliği yüksek olan fondöten markaları ve çeşitlerini tercih etmektedir. Bu doğrultuda uzmanların tavsiye ettiği fondöten türü ise stick ya da köpük fondötendir. Yoğun bir kıvama sahip olan bu fondötenler cilt ile uyum sağlayarak leke, sivilce, yara izi gibi problemlerin görünmemesini sağlayabilmektedir. Üstelik gözeneklerin görünümünü de silik bir hale getiren bu formdaki fondötenler, genellikle hemen her cilt tipinde kullanılabilmektedir. Üstelik kadınlar bu türlerde cildine uygun fondöten tonları da bulabilmektedir.