Blog

Fondöten ile Pudra Arasındaki Farklar!

dunloob

Günümüzde dış görünüşüne önem veren pek çok kadın çevresindekilere daha güzel görünebilmek için düzenli kişisel bakım rutini oluşturmakta ve makyaj yapmaktadır. Günlük makyajın olmazsa olmazlarından biri de fondöten ya da pudra olarak ifade edilmektedir.

Fondöten; makyaj altı krem olarak nitelendirilen makyaj malzemelerinden biridir. Günümüzde hemen hemen her kadının tüm makyajlarında kullanmış olduğu bu kozmetik ürünü, sivilce, siyah nokta, yara izleri ya da bunun gibi çeşitli cilt kusurlarını örten, cildin daha pürüzsüz ve kusursuz görünmesine yardımcı olan ten rengindeki krem ve benzeri bir ürün olarak tanımlanmaktadır.

Pudra ise yine sıklıkla kullanılan kozmetik ürünlerinden biri olurken, makyajdaki kilit malzemelerden biri olarak nitelendirilmektedir. Makyajı sabitlemek, likit malzemelerin yüz hatlarına ve çizgilere dolmasını engellemek ve mat bir görünüm kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır. Günümüzde pudra markalarının büyük çoğunluğu bu amaç doğrultusunda pudra üretmektedir.

Fondöten ile Pudra Arasındaki Farklar

Fondöten ile pudra arasındaki farklar pek çok türden olurken, bunlardan biri her iki ürünün de farklı formda olmasıdır. Pudra toz formda, fondöten ise likit formdadır. Ancak bazen krem pudra bulabilmek de mümkündür.

Öte yandan fondötenin cilt kusurlarını örtmesi, pudranın ise mat bir görünüm kazanmak için kullanılması, fondöten ile Ppdra arasındaki farklar olarak gösterilebilmektedir. Ayrıca pudra kullanımı, uygulanan makyajı daha doğal gösterebilme konusunda etkili bir uygulama olarak ifade edilebilmektedir.

Fondöten Nasıl Kullanılır?

Kullanım konusundaki fondöten önerisi çoğu zaman bazın üzerine uygulanmasıdır. Ayrıca fondöten markaları ve özelliklerinin cilt tipine uygun olması da önemlidir.

Fondöteni uygularken tercihe göre fırça ya da sünger kullanabilmek mümkün olurken, bu ürünü el ile uygulayabilmek de mümkündür.

Pudra Nasıl Kullanılır?

Pudra kullanımı da en az fondöten kadar yaygın bir uygulamadır. Uygulama konusunda pudra önerisi genellikle fondöten uygulamasından sonra olurken, öncelikle fondöten ile kusurlarını örten kadınların sonrasında bir fırça yardımı ile pudra uygulamalıdır. Bu sayede fondöten sebebiyle ortaya çıkan parlamaların önüne geçebilmek mümkündür.

Günümüzde kadınların kullanabileceği ve kullanmayı tercih edebileceği onlarca farklı pudra markaları bulunurken, her kadın kendine, ihtiyaçlarına ve cildine uygun olan markayı tercih etmektedir.