Blog

Fondöten Kapatıcı Olarak Uygulanır mı?

Kişisel bakım ve dış görünüşüne önem veren pek çok kadın, fondöten gibi kozmetik ürünlerini sıklıkla kullanabilmektedir. İnsanların yüz ve boyun bölgesindeki cilt tonunu eşitlemeye, ciltteki lekelerin, siyah noktaların ya da sivilce izleri gibi kusurların örtülmesine ve hatta kusursuz bir cilt görünüm elde etmeye yarayan fondöten, kozmetik sektöründe önemli bir paya sahip olması ile bilinmektedir.

Fondöten Kapatıcı Olarak Uygulanır mı?

Fondöten, kadınların cilt kusurlarını örten makyaj malzemelerinden biridir. Günümüzde pek çok kadın bazı kozmetik ürünlerini çeşitli amaçlarla kullanabilirken, fondöten de bu ürünlerden biridir. Dolayısıyla bazı kadınlar bu doğrultuda “Fondöten Kapatıcı Olarak Uygulanır mı?” sorusuna yanıt arayabilmektedir.

Kapatıcı ile fondötenin görevleri farklı olurken, yoğun bir kapatıcı özelliğine sahip olan bazı fondöten markaları direkt kapatıcı olarak da kullanılabilmektedir. Bu gibi niteliklerde olan fondötenler sayesinde cilde ekstra bir kapatıcı uygulamaya gerek olmadan makyajı tamamlayabilmek mümkündür.

Fondöten Başka Nasıl Kullanabilirsiniz?

Kadınların pek çoğu özellikle günlük makyajında kapatıcı yerine fondöten kullanırken, özel gün ve gecelerde uygulamış olduğu profesyonel makyajında ise fondöten yerine kapatıcı kullanabilmektedir. Bu amaç doğrultusunda göz çevresi için de kapatıcı olarak kullanılabilen bu ürün, cilt bakımında hemen hemen her kadının kullanması gereken bir ürün olarak değerlendirilmektedir.

Fondöten Uygulaması Nasıl Yapılır?

Fondöten uygulaması oldukça basit olan bir üründür. Genellikle fırça ya da sünger yardımı ile uygulanan bu ürün, ayrıca bu materyallere gerek kalmadan el ile de uygulanabilmektedir. Bu uygulamaya başlamadan önce kişinin cilt temizliğini gerçekleştirerek nemlendirici uygulaması gerekmektedir. Ayrıca fondötenin altında uygulanan makyaj bazı da bu ürünün daha uzun süre etkisini göstermesini konusunda faydalı olacaktır. Günümüzde tüm makyaj artistleri fondöten önerileri olarak bu şekilde uygulama önermektedir.

Hangi Türden Fondöten Kullanılmalıdır?

Fondöten fiyatları ve özellikleri bakımından farklılık gösterebilmektedir. Günümüzde köpük, likit, krem ya da toz olmak üzere pek çok farklı türden fondöten bulunurken, bu ürünlerin özellikleri de değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla kadınlar bu özelliklerine göre bir tercihte bulunabilmektedir.

Genellikle günlük makyajlarda sıvı formda fondötenler kullanılırken, yoğun kapatıcılık arayanların stick ya da köpük gibi daha katı formdaki türleri tercih etmesi gerekmektedir. Bu türden fondöten fiyatları da sanıldığı kadar pahalı olmazken, her bütçe tarafından ulaşılabilmektedir.