Blog

Fondöten Kullanımının Püf Noktaları Nelerdir?

Fondöten Kullanımının Püf Noktaları Nelerdir

Fondötenler, göz kapaklarına uygulandığında far için harika bir yüzey oluşturur ve kalıcı olmasına yardım eder. Tuzlu gözyaşlarından aşınmış cildinizi aydınlatır ve parlatır, yüzünüzden yılların izlerini siler. Dudak bölgeniz çok koyu renk görünüyorsa ince bir fırçayla dudak çizginize uygulayarak bölgeyi aydınlatabilirsiniz. Kızarmış gözlere karşı savaşmak için: gözlerin çevresine çok ince bir çizgi halinde kapatıcı sürmeli ve bununla göz çevresindeki deriyi kirpiklerin dibine doğru itmelisiniz. Bu işlem gözlerinizin “açılmasına” ve kırmızılıklarının azalmasına yardımcı olacaktır.

Fondötende Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

fondoten kullaniminin puf noktalari nelerdir 1Makyaj sanatçıları kapatıcıların kol içinde denenmesini öneriyorlar. Eğer mavi tonlarını ve koyu renk halkaları kapatmak için kullanacaksanız o zaman sarının alt tonlarını ve cildinizden birkaç ton açık renkleri tercih etmelisiniz. Eğer sivilceleri gizlemek ya da cilt renginizi eşitlemek için kullanacaksanız o zaman da sarının alt tonları ideal olacaktır. Pembe tonlarsa yalnızca kızarıklıkları belirginleştirir.

Bir fondöten uygulandığında, cildinizde tamamen yok olmuş gibi görünmelidir. Cildinizle fondöten arasındaki fark gözle ayırt edilmemelidir. Ürünü satın almadan önce çenenize biraz fondöten sürmeli, elinize bir ayna alıp gün ışığında yüzünüzü kontrol etmeli ya da ten renginizi çok iyi bilmelisiniz. Eğer fondöteni görmekte zorlanıyorsanız doğru rengi seçmişsiniz demektir. Ama eğer görebiliyorsanız yeniden denemelisiniz. Fondötenleri bileğinizde denememelisiniz. Doğal bir eşleşme için en uygun bölgeler çene ve boyundur.

Makyaj sanatçılarının evrensel olarak üzerinde fikir birliğine vardıkları, cilde en çok yakışan renk sarı tonlarıdır ve günümüzde en iyi fondötenler de bu tonlarda olanlardır. Sizi güneşten yanmış ve sağlıklı göstereceğini düşünerek daha koyu renklere yönelmemelisiniz. Saf ve hafif bir renkte nemlendirici kullanmak başka bir şeydir ancak çoğu ağır bir dokuya sahip olan fondötenleri sürmek başkadır. Fondötenlerde cilt rengiyle aradaki fark çok daha görünür olacaktır. Koyu bir ton yapay durmakla kalmayacak, kenarlarda karıştırmayı da neredeyse imkansız hale getirecektir.

Fondöteninizi gün ışığında, bir pencerenin önünde denemeye dikkat etmelisiniz. Bazen kozmetik tezgahlarında cildinizi doğal ışıkta olduğundan daha sarı gösterecek ışık kullanılır. Bir mağazada fondöten almak için etrafta dolaşarak yüzünüze bakabileceğiniz uygun ışıklandırma koşullarını aramalısınız.

Fondöten sürdükten sonra elde edilen renk, kendi cilt renginizden, fondötenin tonundan, formülün içeriğinden, kullanılan miktardan ve uygulama yönteminin birleşiminden oluşur. Bu nedenle bir kez size uygun rengi keşfettikten sonra hep benzer tonları kullanmaya özen göstermelisiniz. Bunun için de biten şişelerinizi atmayıp yeni fondöten almaya karar verdiğiniz içeriklerini karşılaştırabilir, fondöten seçimlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.