Blog

Fondöten Nedir? Ne Değildir?

Fondoten nedir ne degildir 1 1

Kadınların sıklıkla kullanmış olduğu fondöten, en önemli makyaj malzemeleri arasında yer almaktadır. Genellikle cilt tonunu eşitlemek, cilt kusurlarını örtmek amacıyla kullanılan fondöten, bir çeşit krem olarak da ifade edilebilmektedir. Günümüzde pek çok kozmetik firması tarafından farklı formlarda da geliştirilebilen bu ürün, her makyajın vazgeçilmez öğelerinden biridir.

Fondöten Nedir?

Fondoten nedir ne degildirMakyaj yapmaya yeni başlayan ve teknikleri hakkında araştırmalarda bulunan pek çok insan “fondöten nedir?” sorusuna yanıt aramaktadır. Fondöten, bir makyajdaki en önemli uygulama olarak bilinir. Ciltte eşitlik sağlayan, homojen bir görünüm sağlayan, kusurları örten ve bazen de cildin renk tonunu değiştiren bir kişisel bakım ürünü olarak tanımlanan fondöten, sıvı, krem ya da pudra tarzında bir yapıya sahiptir. Her bir fondöten türünün özellikleri farklı olurken, insanlar daha çok ihtiyaçları doğrultusunda tercihte bulunmaktadır.

Kozmetik sektöründe önemli bir yere sahip olan fondöten markaları, daha çok kadınların cilt tonuna, cilt tipine ve ihtiyacına göre ürün geliştirmektedir. Örneğin; yoğun kapatıcılık isteyen kadınlar için stick ve krem fondöten üretimi gerçekleştiren firmalar, ayrıca cilt tonuna uyum sağlayabilmesi açısından da onlarca farklı fondöten tonları geliştirmiştir.

Bunun yanı sıra yağlı, kuru ve karma cilt yapısına sahip olan insanlar için farklı özelliklerde ürün geliştirilirken, genellikle fondöten fiyatları da bu faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir.

Fondöteni Kapatıcı, BB ve CC Krem’den Ayıran Özellikler Nelerdir?

Fondöten, kapatıcı, BB ve CC krem gibi kozmetik ürünlerinden daha farklı bir yapıya ve özelliklere sahip olan bir düründür. Bu ürünü diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise profesyonel bir ürün olmasıdır. BB krem ve CC krem gibi ürünler daha çok günlük hayatta kullanılan malzemelerden olurken, fondöten ise daha profesyonel makyajlarda tercih edilmektedir. Üstelik diğerlerine kıyasla cilt tonunu eşitleyip kusurları örtebilen bu ürün, aynı zamanda fondöten fiyatları bakımından da farklılıklara sahiptir. Dolayısıyla pek çok uzman makyaj konusunda fondöten önerisi sunmaktadır.

Öte yandan BB krem, kapatıcı ve CC krem gibi kozmetik ürünlerinde renk tonları genellikle sayılıdır. Ancak fondöten tonlarında her cilt tonuna uygun bir renk bulabilmek mümkündür. Fondötenin sahip olduğu bu gibi özellikleri, diğerlerinden ayırt edilebilmesini sağlamaktadır.