Blog

Fondöten Nedir? Ne Değildir?

Kozmetik sektöründe önemli bir paya sahip olan fondöten, günümüzde en çok kullanılan makyaj malzemelerinden biridir. Kadınların makyaj konusunda en çok önem verdiği ve makyajın en kritik ayrıntısı olarak bilinen fondöten, ciltteki kusurları, lekeleri ve kötü görünümü ortadan kaldırmak ya da hafifletmek, cilt tonunu eşitlemek ve oldukça hoş bir görünüm elde etmek için kullanılmaktadır.

Yüze kusursuz ve pürüzsüz bir görünüm kazandıran fondöten, pek çok farklı çeşitte üretilebilmektedir. Kompakt, pudra ve likit fondöten bu çeşitler arasında yer alırken, fondöten tonları ve markaları da oldukça zengin olması ile bilinmektedir.

Fondöten Nedir?

Genellikle makyaj yapmaya yeni başlayan kadınlar tarafından merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. Bunlardan biri de “fondöten nedir?” sorusunun cevabıdır. Oldukça sık kullanılan kozmetik ürünlerinden biri olarak karşımıza çıkan fondöten, ciltteki sivilce lekeleri, akneler, siyah nokta, yara izleri gibi kusurların örtülmesini sağlayan ve cilt tonunu eşitleyen bir üründür.

Fondöten makyajın temel unsuru olarak değerlendirildiğinden kaliteli olması ve yoğun kapatıcı özelliğine sahip olması gerekir. Bu gibi durumlarda kullanılabilecek pek çok fondöten çeşidi bulunabilmektedir. Bunlar likit, krem, köpük, stick, krem – toz fondöten ve pudra olarak ifade edilmektedir. Günümüzde birbirinden farklı fondöten markaları bulunurken, her bir markanın bu türden fondöteni mevcuttur.

Fondöteni Kapatıcı, BB ve CC Krem’den Ayıran Özellikler Nelerdir?

Fondöten, kapatıcı, BB krem ve CC krem birbirinden farklı kişisel bakım ürünleridir. Tüm bu ürünler cilt üzerinde kullanılırken, her birinin işlevi ya da etkisi farklılık gösterebilmektedir. Her bir ürün fondöten tonları sayesinde cilt tonu ile uyumlu olurken, BB krem cildin canlı ve taze bir görünüme kavuşması için üretilmiştir. Bir nevi renkli nemlendirici olarak kullanılmaktadır. CC krem ise ciltteki kızarıklıkları ve renk tonundaki eşitsizliği gidermek amacıyla üretilmiştir. Günümüzde her ikisi de sıklıkla kullanılmaktadır.

Öte yandan kapatıcı ise daha çok lekeler üzerinde ya da göz altı ve üstü gibi bölgelerde kullanılan bir üründür. Bu bölgelerdeki lekeleri ortadan kaldıran bu ürün, fondötenin bölgesel olarak kullanılan ve daha yoğun bir formu olarak da ifade edilebilmektedir. Fondöten fiyatları ile kıyaslandığında daha uygun olan kapatıcı, yine makyajda önemli bir yere sahiptir.

Günümüzde pek çok kadın kullanabileceği en ideal fondöten önerisi için arayış içine girmektedir. Makyaj uzmanları tarafından önerilen pek çok marka bulunurken, bu markalarda fondöten fiyatları da değişiklik gösterebilmektedir.