Blog

Fondöten Sürmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Fondoten surmenin puf noktalari nelerdir

Makyajın en önemli unsurlarından biri fondötendir. Cildi pürüzsüzleştirmek için kullandığımız fondöten sürme tekniklerini iyi bilmeliyiz. Ten makyajı için gerekli olan fondöten yanlış uygulandığında kötü sonuçlar doğurmaktadır. Yüzünüzde maske gibi duran fondöten itici bir görüntüye sebep olur. Daha doğal ve ışıltılı görünen ten makyajı kusursuz sayılabilir. İşte fondöten sürmenin püf noktaları!

Nemlendirici Kullanmayı İhmal Etmeyin!

Kusursuz ten makyajı için öncelikle cildinizi temizleyin. Cildiniz temiz olursa makyajınızın o denli güzel görünecektir. Ardından cildinize uygun bir nemlendiriciyi yüzünüze sürün. Makyajın kalıcı olması için makyaj bazı da kullanabilirsiniz. Nemlendirici sürdükten sonra 5 dakika bekleyin. Ardından bir sünger ile fondöteni uygulayın. Daha hafif bir makyaj için sünger kullanabilirsiniz. Kullandığınız süngerin temiz olmasına dikkat edin. Kapatıcılığı daha yoğun olsun istiyorsanız elinizle fondöteni sürün.

Cilt Rengine Uygun Fondöten Seçin!

Fondötenin doğal olması için mutlaka cilt renginizle uyumlu olması gerekir. Bunun için fondöteni bileğinizde denemek yerine çene altında deneyin. Bu şekilde daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca gün ışığında teninizle uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Mağaza ışıkları sizi yanıltabilir.

Fondöten Sürme Teknikleri

Fondöten Sürmenin Püf Noktaları NelerdirFondöteni yüzünüze sürerken önce az miktarda fondöten kullanın. Gerekirse ekleme yapabilirsiniz. Fondöteni fazla sürmek cildi olduğundan daha yaşlı gösterir. Fondöten fazla geldiyse bir pamuk yardımıyla hafifçe yüzünüze bastırarak fazlalığı alabilirsiniz. İnce bir taba sürdükten sonra kılların çıkış yönüne doğru yedirin. Aksi halde ince tüyler havaya kalkar ve yüzünüzde dalgalı bir görüntü oluşur. Genelde aşağı yukarı hareketlerle fondöteni uygulamak doğrudur. Ayrıca göz altı hassas olduğundan bu bölgeye fondöten sürmemek en doğrusudur.

Fondöten Kaliteli Olmalı

Kalitesiz ürünler ciltte sivilce, siyah noktaya sebep olabilir. Cildinize sürdüğünüz fondöten gün boyu yüzünüzde kalacağı için kaliteli olmasına özen gösterin. Mineral içerikli ürünler kullanabilirsiniz. Böylece cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Aksi halde cilt gözenekleri genişleyebilir.

Pudra Uygulaması

Fondöten gibi pudra sürerken de bazı tekniklere dikkat etmek gerekiyor. Yoksa yüzünüzde bir tabaka varmış gibi hissedebilirsiniz. Pudranızı sürerken geniş uçlu bir fırça kullanın. Ayrıca fırçanızı başka makyaj malzemeleri için mesela allık için asla kullanmayın. Aksi halde yüzünüzde renk dalgalanmaları oluşabilir.