Blog

Fondöten Uygulaması Hakkında Püf Noktalar!

fondoten uygulamasi hakkinda puf noktalar

Kapatıcılar tam bir gün kurtarıcıdır. Kapatıcıları uygulandıktan sonra cilt teninize uyumlu fondöteni seçerek ince bir tabaka halinde cildinize yedirerek uygulamalısınız. Kalın uygulanırsa kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir. Ayrıca cildiniz çok gözenekliyse dolgu malzemeli ve silikon içeren fondötenleri tercih etmek daha iyi olacaktır. Aynı şekilde boyun bölgesine de uygulamayı unutmamalısınız. Cilt tipinize uygun tonda fondöten olması çok önemlidir. Aksi halde cildiniz fondöteni kusar veya ağır gelebilir.

Her şeyden önce fondöten uygularken kullanacağınız fırça ve süngerlerin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Fırçalar ve süngerlerin temiz olmaması ciltte sivilce ve akne gibi pek çok problemin oluşmasına sebep olur.

Sadece fondöten için kullandığınız fırça olmadır.  Fondöteni yüzdeki kılların iniş yönüne doğru sürmelisiniz. Tersi uygulandığında kılları kaldırarak dalgalı bir görünüme sebep olacaktır. İki kaş arasından yukarı, alında ve yanaklarda aşağı, çenede de iki yana doğru aşağı uygulama yapmak daha doğru olacaktır. Yuvarlak hareketlerle bu şekilde uygulayabilirsiniz.

Silikonlu fondöten veya BB krem kullanıyorsanız cildinize oturması için biraz zaman geçmesi gerekecektir. Silikon cilde göre yapılanan bir madde olduğundan kullanırken makyaj için 10 dakika kadar beklemek en iyi sonucu verir.

Doğru Fondöten Seçimi ve Uygulaması Hakkında 10 Püf Nokta

fondoten uygulamasi hakkinda puf noktalar 1fondoten uygulamasi hakkinda puf noktalar

  1. Elinizin üstü yüzünüzden farklı renge sahip olduğu için, fondöteni elinizin üstüne sürerek denemeyin. Bu durumda yapılacak en iyi yöntem, fondöteni çene kemiğiniz boyunca uygulamaktır. Bu sayede, denediğiniz rengin yüzünüze ve boynunuza uygun olup olmadığı konusunda daha net bir sonuç elde edeceksiniz.
  2. Genellikle sarı tonlar içeren fondöten seçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü pembe renge sahip fondötenler çoğu kadının yüzüne yapay bir görüntü verir. Doğal bir görünüm için en iyi seçimin sarı tonlar olduğunu unutmayın.
  3. Fondöten ve benzeri makyaj ürünleri almaya çıkarken asla makyaj yapmayın. Çünkü en doğru ürünü bulmanız için alırken deneme yapmanız şart. Deneme yaparken makyajlı olan bir cilt sizi yanıltır ve yanlış ürünü almanıza yol açabilir.
  4. Fondöten ve diğer kozmetik ürünleri, mağazaların parlak ışıkları altında değil, doğal bir ışık altında deneyiniz. Çünkü, parlak mağaza ışıkları ürünü olduğundan farklı göstermeye yeterli olacaktır.
  5. Fondöten denemeden önce cildin üstü iyice temizlenmelidir. Çünkü cildin üzerindeki yağ, kir ve benzeri etkenler, deneme yapmanızı zorlaştıracaktır. Ayrıca ürünün rengini de olduğundan farklı gösterebilir.
  6. Fondöten uygulamaya başlamadan önce, kullanılacak fırça ve süngerler gibi ekipmanlarınızı temizlemeniz gerekir. Çünkü temiz olmayan ve daha önce başka makyaj malzemeleri uygularken kullandığımız ekipmanlar ile fondöten uygulamak istenilen sonucu vermeyecektir. Yüzünüzde lekeli, pürüzlü ve dalgalı bir görünüm oluşturacaktır.
  7. Çoğu kadının düştüğü en büyük hata ise fondöteni kalın bir tabaka halinde uygulamalarıdır. Yüzdeki olumsuzlukları düzeltmek için sürülen kalın tabaka fondöten, kadınları maalesef daha yaşlı göstermektedir. Bu yüzden, uygulama yaparken ince bir tabaka halinde sürülmesi makyaj uzmanları tarafından özellikle tavsiye edilir. Unutmayın ki, her şeyin fazlası kötü ve abartılı olduğu gibi, makyajda da bu durum değişmez. Daha doğal bir görünüm için ince tabaka uygulamadan vazgeçmeyin.
  8. Geniş gözenekli cilt tipleri için dolgu özellikli ve silikonlu fondötenler kullanılması tavsiye edilir. Zira bu tür ciltlere uygulayacağınız klasik pudralı fondötenler istediğiniz sonucu vermeyebilir. Yüzünüzde pürüzlü ve dalgalı bir görünüm oluşabilir. Bu nedenle, silikonlu ve dolgu özellikli ürünleri kullanmaya yönelin.
  9. Yüzünüze sürdüğünüz fondöten fazla gelirse asla silmeyin. Bunun yerine hafif dokunuşlar ile fazla alanlara dokunarak temizleyiniz. Bu işlem için yumuşak bir kuru bez veya pamuk kullanılması tavsiye edilir. Sert ve pürüzlü materyaller ile silme işlemini yapmaktan kesinlikle kaçınmalısınız.
  10. Hassas ve narin ciltli kadınlar için ise mineral fondötenlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.