Blog

Fondöteni Neler için Kullanabilirsiniz?

Fondöteni Neler için Kullanabilirsiniz

Fondötenin uygulamasının önemli bir bölümünü oluşturan pudra, parlayan burnun üzerine alelacele sürmek dışında pek de kullanılmayan bir malzemedir. Bir zamanlar kalın bir tabaka meydana getiren pudra artık tüy hafifliğinde üretiliyor ve makyajın olmazsa olmazlarından biri. Bu sihirli değnek, pek çok makyaj hatasını ve kusurunu örtmeye yardımcı olabilir.

İki tür pudra vardır: Makyaja esas oluşturmak üzere kullanılan toz pudra ve gün içindeki rötuşlar için ya da tek başına kullanılan sıkıştırılmış veya kompakt pudra. Bunları aşağıdaki uygulamalar için kullanabilirsiniz.

  • Fondöteni ve kapatıcıyı, özellikle de akmaya müsait olan krem bazlı ürünleri sabitlemek,
  • İlk uygulamadan sonra üzerine sürdüğünüz rujunuzun kalıcı olmasını sağlamak
  • Renkli kozmetiklerin kabartılar ve kırışıklıklar olmadan kolaylıkla ve pürüzsüzce uygulanabilmesine olanak sağlayan düzgün ve arıtılmış bir yüzey oluşturmak,
  • Fondötenin dokusunu birleştirmek ve allık ya da göz farının aşırı uygulamalarını hafifletmek,
  • Aşırı miktardaki uygulamaları yaşlanmaya neden olsa da yağlı salgıları uzakta tutmak ve istenmeyen nemi emmek için.

fondoteni neler icin kullanabilirsinizGünümüzde kapatıcıların en önemli özelliği makyajın hem altına hem üstüne kullanılabiliyor olmalarıdır. Eğer ufak bir silme eylemi gerçekleştirecekseniz kapatıcıyı mevcut makyajınızın üzerine sürebilirsiniz.

Fondötenin altına uygulayabilir ve gözaltı çevresine sonradan rötuşlayabilirsiniz ama makyaj sanatçılarının çoğu önce fondöteni uygular. Büyük olasılıkla iki tür kapatıcıya gereksiniminiz olacaktır: Gözlerinizin altı için ince, ışığı yansıtan bir formülle lekeleri kapatması için daha yoğun, zengin pigmentli bir tane.

Işığı dağıtan kapatıcılar, burun deliklerinin, gözlerin ve dudakların kenarları gibi yüzün yorgun noktalarını germek için idealdir. Son derece hafif dokuları ciltlerine başka bir şey sürmek istemeyenler için harikadır. Işığı yansıtan kapatıcılarla yapılmayacak tek şey sivilceler üzerinde kullanmak haricinde onları kullandıktan sonra UV disko ışığı altında dans etmektir. Tabii birini korkutmayı planlamıyorsanız. Şişkinlikleri belirginleştirirler.