Blog

Fondötenin Cilde Zararları Var mı?

Fondotenin cilde zararlari var mi 2

Kadınların günlük makyajında dahi kullanmış olduğu fondöten, en önemli makyaj malzemelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ciltte görünen tüm kusurların kapatılmasını, cildin kusursuz bir görünüme kavuşmasını sağlayan fondöten, her ne kadar makyajda büyük faydalar sağlasa da, cilde bazı zararları dokunabilmektedir. Bu gibi olumsuz etkilerle karşılaşmamak adına bazı önemlerin alınması faydalı olabilmektedir.

Fondötenin Cilde Zararları Var mı?

Fondotenin cilde zararlari var miKozmetik sektörünün kişisel bakım ürünlerinden biri olan fondöten cilde fayda sağladığı kadar zararı da dokunabilmektedir. Her kimyasal içerikli üründe olduğu gibi yanlış kullanımlar fondötenin cilde zararları ile karşı karşıya kalmaya neden olabilmektedir.

Genel olarak fondötenin cilde zararlarından bahsetmek gerekirse; ciltteki yaraların enfeksiyon kapması, gözeneklerin açılması, sivilce ve siyah nokta oluşumu gibi durumlar bu zararlardan yalnızca bazılarıdır.

Fondötenin Cilde Zarar Vermemesi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fondötenin cilde zararları ile karşılaşmamak adına mutlaka öncelikle cildin temizlenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra cilde direkt temasından kaçınılması adına cildin nemlendirilmesi ve bir fondöten bazı uygulanması da faydalıdır. Bu gibi durumlarda sunulan fondöten önerisi daha çok cildin yapısına uygun olan ürünlerdir. Örneğin; kuru, yağlı ve karma ciltlere uygun olarak tercih edilen bu gibi kozmetik ürünleri hem cildin sivilcelenmesini, hem de pul pul dökülmesini engelleyebilmektedir. Ayrıca bu konuda kadınalrın güvendiği fondöten markalarını tercih etmesi de önemli bir unsur olarak değerlendirilmektedir.

Doğru Fondöten Seçimi İçin Öneriler

Kadınların makyaj yaparken ya da kozmetik ürünleri satın alırken fondöten tonları ya da fondöten fiyatlarından ziyade doğru ve sağlıklı bir ürün olup olmadığına dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun için de iyi bir araştırma yapılması ve ürünlerin önce ciltte denenerek satın alınması önemlidir. Kuru cilt yapısına sahip olan kadınların yağ bazlı fondöten markalarını tercih etmesi cildinin kurumasını engelleyebilmektedir. Su bazlı fondötenler ise kuru ve normal cilt tipine sahip olanlar için uygun bir üründür. Yağlı ve sivilceli cilt tipine sahip olanların ise yağsız fondötenler tercih etmesi gerekmektedir. Kadınların kozmetik alışverişinde fondöten fiyatlarının yanı sıra bu gibi hususlara dikkat etmesi doğru bir ürün tercih etmesine ve cilt sağlığını korumasına yardımcı olacaktır.