Blog

Gölge Makyajı Nasıl Yapılır?

Gölge Makyajı Nasıl Yapılır

Makyaj yaparken ışığa, ışık boyutuna, yanılsamaya, üç boyutlu ışığa (sahne ışıklarına) dikkat etmek ve ona göre makyaj yapmak gerekir. Objeleri (nesneleri) görmemiz ışık sayesinde olur. Gözünüze yansıyan ışık sayesinde nesneleri görürüz. Yüzünüze makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri ışık ve gölgedir. Işığa göre makyaj yapılması sahne için sahnedeki görüntü için çok önemlidir.

Yüze üç boyutlu ışık, ışık değişimleri ve yarattığı gölge göz önüne alınarak makyaj yapılmalıdır. Renk tonlaması ona uygun olmalıdır.

Bir makyaj yaparken, yani yüz üzerinde ışığın geliş açısına göre kimi kısımlar aydınlık, kimi kısımlar karanlık alanlar yaratır. Makyaj buna göre yapılır. Yani yüz ışıkla ilgili olarak boyanır.

golge makyaji nasil yapilir 1Biliyoruz ki objelerin, yani nesnelerin üzerine ışık farklı yönlerden gelir ve obje üzerinde aydınlık gölgelik kısımlar oluşur. Renkler farklılık gösterir. Objeye baktığımızda ışığın geliş açısına göre kimi kısımlar aydınlık kimi kısımlar karanlıktır. Ressam ışığın geliş açısına göre portreyi resmeder. Işığa göre makyaja realist makyaj diyoruz. Bizler gerçek düşünceyi, yani gerçek düşünceyi görmeliyiz.

Yüzün Kemik Yapısı

Oyuncular makyaj yaparken anatomiyle ilgili teknik bilgileri iyi kavramak ve uygulamak zorundadırlar. Unutmamamız gerekirki yüze yaptığımız maske yüzün kemik yapısına uygun olmalıdır. Yüzün kemik yapısına uygun yönlerde far, fondöten, kapatıcılar sürmeniz gerekir.

Zenci Oyuncu Makyajı

Zenci oyuncu makyajında fondöten, mutlaka cilt renginde olmalıdır. Eğer canlandırılacak karakter için gerekiyorsa bir ton açık seçilebilir. Göz altı halkalarıyla burun çizgileri yüksek ışık ile kapatılır. Eğer burunda inceltme yapılacaksa koyu renk gölge ile burnun iki kenarına gölge yapılmalıdır Ancak burun üstüne hiçbir zaman yüksek ışık sürülmez. Yanaklarda fazla çukurluk varsa bu çukurlar yüksek ışık ile yükseltilir.

Göz farı rengi fondöten rengi ile paralel olmalıdır. Karakter gerektirmediği sürece yeşil, mavi ve beyaz farlardan kaçınılmalıdır. Ruj rengi de fondöten rengi ile paralel olmalı, parlatıcı kullanmaktan kaçınılmalıdır.