Blog

Göz Farı Renk Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Göz makyajı için en önemli kozmetik ürünü göz farıdır. Kadınların makyaj konusunda şık ve göz alıcı bir görünüm elde edebilmesi amacıyla kullanmış oldukları göz farı, genellikle makyaja yeni başlayanlar için biraz karışık görünebilmektedir. Ancak sanıldığı kadarda zor olmayan bu uygulama için yalnızca birkaç hususa dikkat etmek gerekir.

Göz Farı Renk Seçimi

Göz farı renk seçimi, göz makyajında oldukça önemli bir konudur. Gözün rengi ve hatta tipi, göz farı renk seçiminde önemli bir etken olarak karşımıza çıkarken, aynı zamanda far uygulama konusunda da etkili olmaktadır. Hemen hemen her insanın göz yapısı ve rengi farklı olduğundan uygulama şekli ve rengi de farklı olmaktadır. Bu gibi etkenler göz önünde bulundurularak göz farı modelleri ile renkleri tercih edilmelidir.

Göz Farı Rengi Gözün Küçüklüğünü ve Büyüklüğünü Etkiler

Göz farı renk seçiminde tercih edilen renk tonları gözün büyük ya da küçük görünmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla göz farı modelleri ve hatta makyaj malzemeleri seçerken gözün nasıl görünmesini gerektiği ya da isteği göz önünde bulundurulmalıdır.

Göz Rengine Göre Far Rengi Seçilmelidir

Kozmetik ürünleri arasında önemli bir yere sahip olan göz farı, oldukça dikkat çekici cilt görünümü elde edebilmek için gereklidir. Ancak bu kozmetik ürününün daha çarpıcı görünmesi için göz rengine göre renk seçimi yapılmalıdır. Örneğin; kahverengi gözler için bakır tonları, ela gözlerde her türlü renk tonları, mavi gözlerde ise gri, lacivert gibi tonlar tercih edilebilmektedir. Göz farı renk seçeneğinde aynı zamanda göz farı fiyatları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Açık Renkli Gözlerde Açık Renk Far Tercih Edilmeli

Kadınların makyajdaki en sık kullanış olduğu uygulamalar arasında yer alan göz farı sürme ayrı bir hava kazandırırken, açık renkli gözlere yine açık renkli far kullanımı tavsiye edilmektedir. Kişisel bakım konusunda özenli ve dikkatli olan pek çok bayan göz makyajında bu gibi püf noktalara da dikkat etmelidir.

Göz Tipi Renk Seçiminde Dikkate Alınmalı

Bir far satın alırken yalnızca göz farı fiyatları dikkate alınmamalı, aynı zamanda göz tipine göre de renk seçimi yapılmalıdır. Örneğin; birbirine yakın göz yapısına sahip olan kadınlar göz pınarları için açık renkli tonları, gözün dış kısmında ise koyu renkli tonlar tercih etmelidir.