Blog

Göz Farı ve Renk Seçimi!

Göz Farı ve Renk Seçimi

Farlar mat veya pırıltılı görünüm veren türlerde bulunmaktadır. Mat farlar daha doğal bir görünüm sunarlar, uygulanmaları daha güvenli ve kolaydır. Yaşınız ileriyse pırıltılı ve donuk farlardan uzak durmalısınız. Çünkü pırıltılı ve donuk farlar deri dokusunun tüm kusurlarını vurgulayabilirler.

Toz ve krem far türlerini kontrolleri kolaydır. Toz olanlar bir fırça yardımıyla uygulanır ve geniş alanları kaplarlar. Krem şeklinde olanlar ise sıkılabilir tüplerde ve sünger uçlu aplikatörleriyle birlikte şişelerde satılırlar. Göze sürüldükten sonra kuruyarak toza dönüşürler.

Kalem farlar konsantre renkler sunar ve eyeliner olarak da kullanılabilirler. Bazıları sünger uçlu aplikatörlerle satışa sunulur ve karıştırmaya müsaittirler. Krem farlar ise kavanozlarda satılır ve çubuk tarzı aplikatörleri vardır. Uygulanmaları son derece kolaydır ancak kırışıkları gösterirler ve renklerini çok çabuk kaybederler. Krem farların kalıcı olmaları için pudrayla sabitlenmesi gerekmektedir.

Göz Farında Renk Seçimi

goz fari ve renk secimiSize en yakışanı bulmak için deneme yapamıyorsanız cildinizin rengini iyi tanımalısınız. Bunun yanı sıra o günkü kıyafet seçiminiz, gündüz mü akşam mı dışarı çıkacağınız, saç renginiz, göz renginiz hepsi göz farı renk seçiminde önemli kriterlerdir. Ancak temel bir yüz için doğal gölgelerin yerini hiçbir şeyin tutamayacağını da unutmamalısınız. Bu sınıfa vanilyadan açık kahveye, boz kahve ve toprak rengi gibi ara tonlara, koyu kahverengi ve küllü gri gibi koyu gölgelere kadar her renk girer.

Size neyin en çok yakıştığına kendiniz karar vermelisiniz. Örneğin kızıl saçlılar şeftali ve turuncu tonlarıyla harikalar yaratırken siyahi tenliler koyu kahve ve şarabi ile muhteşem görünürler. Ancak bazı durumlarda tam tersi sonuçlara ortaya çıkabilir. Bu sonuçları etkileyen temel faktörler ise az önce de bahsedildiği gibi göz rengi, ten rengi, kıyafet rengi, gece ya da gündü makyajı olması gibi kriterlerdir.

Temel kural şudur: Sarının alt tonlarındaki ciltler için soluk yeşil ve mor; soluk maviyi nadiren kullanmak gerekir yoksa kaba durabilir; koyu göz farları kullandığınızda dudak ve yanaklarda doğal renkleri tercih etmelisiniz.