Blog

Göz Makyajında Hijyene Dikkat Ediyor Musunuz?

goz makyajinda hijyene dikkat ediyor musunuz

Yüzünüzde değişiklik yapmanın en kolay yolu doğru yapılan göz makyajıdır. Saçınızla teninizle uyumlu bir göz makyajı size albeni katabilir. Ancak, göz makyajı yaparken hijyene dikkat etmek gerekir. Sağlıklı gözler için göz makyajınızı yaparken ya da yapmadan önce yapmanız gereken hijyen kuralları var. Göz makyajı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

Makyaj Malzemelerinde Bakteri Üreyebilir

Kullandığınız makyaj malzemeniz sadece size özel olmalıdır. Başkalarıyla ortak makyaj malzemeleri kullanmamalısınız. Başkasında var olan bir enfeksiyon malzemelerle size de bulaşabilir. Gözleriniz çok çabuk mikrop kapabilir. Ayrıca tester ürünleri kullanmak da sakıncalıdır. Sizden önce kaç kişinin o ürünü kullandığını bir düşünün. Tester ürünleri bileğinizde deneyebilirsiniz. Makyaj malzemelerinin raf ömrünü de unutmamak gerekir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu malzemelerin ömrü 3 aydır. Süresi dolan makyaj malzemelerini kullanmayın. Aksi halde o malzemelerde bakteri yer etmiş olabilir. Ne olursa olsun 3 aydan daha fazla bir ürünü kullanmayın. Donmuş rimelleri çözmeye çalışmayın.

Göz Alerjisine Dikkat

goz makyajinda hijyene dikkat ediyor musunuz 1Alerjik bir bünyeniz varsa alerji testinden geçmiş ürünleri tercih edin. Mutlaka aldığınız ürünleri deneyerek kullanmaya devam edin. Bir süre bekleyin alerji sorunu yaşamıyorsanız kullanın. Göz makyajında kullanılan kalem, eyeliner gibi ürünleri kirpik diplerine uygularken göz içine yakın olmamasına dikkat edin. Bu ürünleri uygularken gözün dışından uzağa uygulamaya dikkat edin. Aksi halde malzeme göze kaçabilir. Bu da göze zarar verir. Arpacık hastalığına sebebiyet verebilir. Gözyaşı bezlerinde bozukluk meydana gelebilir. Kullandığınız ürün yanma, batma yapıyorsa önce bol suyla gözlerinizi yıkayın ve bir daha o ürünü kullanmayın. Herhangi bir enfeksiyon şüphesinde mutlaka hekime danışın.

Kontakt lens kullanıyorsanız önce lensi takıp sonra makyaj yapmalısınız. Böylece göz içine malzeme kaçma olasılığı azalmaktadır. Makyajdan sonra takılan lense rimel, kalem vs. ürün yapışabilir. Bu da bir süre sonra gözlerde kaşıntı, kızarıklık, hassasiyet, yaşarma gibi rahatsızlıklarla kendini göstermektedir.

Makyajınızı Temizleyin

Gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin. Gözleriniz uyku sırasında kendini yenilemektedir. Ertesi gün daha parlak gözler için mutlaka makyajınızı temizleyin. Makyajla uyumak gözlerin dinlenmesine ve yenilenmesine engel olur. Uygun bir temizleme ürünüyle makyajınızı silip yatın.