Blog

Göz Şekillerine Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

goz sekillerine gore makyaj nasil yapilir

Göz makyajının kusursuz olması göz şekline göre makyaj teknikleri kullanmakla yakından ilişkilidir. Bu nedenle sizde göz tipinizi öğrenerek doğru şekilde göz makyajı yapmaya başlamalısınız.

Göz Şekillerine Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Birbirine Uzak Gözler: Bu göz tipi için en uygun makyaj tekniği göz kapağının iç kısmına koyu renkli kalemler çekilmesi ya da far sürülmesidir. Göz kapağının üzerine ise açık renkli göz farları sürerek gözlerin birbirine daha yakın görünmesini sağlamak mümkündür.

Birbirine Yakın Gözler: Gözlerinizi birbirinden daha ayrık göstermek için gözün dış köşelerine koyu renk far, göz pınarlarına ise açık renk far uygulamalısınız. Koyu renk farı yanlara doğru çekerek sürmeniz gözlerinizin dengeli görünmesine katkıda bulunacaktır.

Çukur Gözler: Çukur gözler makyaj yapılırken en çok özen gösterilmesi gereken göz şekilleri arasında yer alıyor. Göz farı olarak açık renkler uygulanmalı ve gölgeli makyaj teknikleri uygulamaktan kaçınmalı. Ayrıca göz kapağının tamamına koyu renk far sürülmemeli. Gözlerinizin dip kısımlarını sade bırakarak göz kapağınıza yoğunlaşmalısınız.

Çekik Gözler: Çekik göz şekline sahipseniz eyeliner kullanmaya son vermelisiniz. Zira eyeliner sürülüp kuyruk şeklinde uzatıldığında gözler daha da çekik görünmektedir. Bunun yerine kirpik diplerinize kalem sürüp biraz dağıtmanız dumanlı bir göz makyajına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

goz sekillerine gore makyaj nasil yapilir 1Küçük Gözler: Gözlerinizin olduğundan büyük görünmesini istiyorsanız kesinlikle gözünüzün altına siyah kalem sürmemelisiniz. Aksi takdirde gözleriniz daha da küçük görünecektir. Gözlerinizi büyük göstermek için göz altlarına ve göz pınarlarına beyaz kalem sürmelisiniz. Aydınlık ve büyük bir görüntü yaratmak için ten renginize yakın göz farlarıyla göz makyajı yapmayı tercih etmelisiniz.

Büyük Gözler: Gözlerinizi olduğundan küçük göstermek için göz altlarınıza siyah kalem çekmeniz yeterli olacaktır.

Gözleri Büyük Gösteren Makyaj

Düşük Gözler: Göz şeklinin düşük olması kişilerin yorgunmuş gibi görünmesine yol açmaktadır. Bu nedenle gözlerin canlı görünmesini sağlayacak makyaj teknikleri kullanmak gerekmektedir. Gözlerin düşüklüğünü makyajla ortadan kaldırabilmek için öncelikle kaşlarınızı kısaltmalısınız. Uzun kaşlar gözleri daha düşük göstermektedir. Sonrasında ise sürdüğünüz göz farının kuyruğunu uzatarak çok daha canlı bir görüntü elde edebilirsiniz.