Blog

Gözlerinizi Nasıl Güzelleştirebilirsiniz?

Gözlerinizi Nasıl Güzelleştirebilirsiniz

Göz makyajı, sadece renk ve gölge düşünülerek değil, göz şekline önem verilerek yapılmalıdır. Göz uçları aşağıya doğru hafifçe düşük olanlar, makyaj yaparken göz kapaklarındaki çizgi ve gölgelerin yukarı doğru olmalarına dikkat etmelidirler. Gözlere, makyaja kirpik diplerinden kaşlara kadar beyaz far sürmekle başlanmalıdır. Sonra üst kirpiklerin diplerine, uçları yukarı doğru gelecek şekilde çizgi çizilir. Aynı renk göz kalemiyle derinlik çizgisi de çizilir. En son ise far sürülür. Gözler birbirine çok yakınsa sürülen beyaz fara burun üstünden başlanır, kaş diplerine ve göz kapakları üstüne doğru yayılarak sürülür. Çizgiler gözlerin dışına doğru daha belirlenmelidir ve kaşlar göz pınarları hizasında yukarıdan başlamalıdır. Eğer gözler birbirinden fazla uzaksa göz kapağına kaşın biraz altına kadar far sürmeli ve sonra burnun iki tarafı, göz diplerine ve kaşa doğru göz kalemiyle hafifçe gölgelendirilmelidir. Böyle gözlerin pınar kısmından burna doğru çizilen iki minik çizgi, onların birbirlerine daha yakın görünmelerini sağlar.

Takma Kirpikler

gozlerinizi nasil guzellestirebilirsinizTakma kirpikler, en çok kullanılan güzellik araçları arasında yer alıyor. Bunun için de, kirpiklerin dizili olduğu bantla eyeliner sürmeyi gerektirmeyecek kadar ince olması gerekir. Kirpiklerin sıklığı da önemli bir kriterdir. İdeal olanı bu sıklığın yüz şekline uygun olmasıdır.

  • Eğer yüzünüz küçükse, kirpikler aralıklı olmalı ve en uzunlar tam ortada bulunmalıdır.
  • Yuvarlak yüzlüyseniz, takma kirpikleriniz sıkça ve dış kenarlardakiler uzunca olmalıdır.
  • Köşeli yüzlere en çok yakışan kirpikler sık ve yuvarlak olanlardır.
  • Oval yüzlere ise çok sık uzunlu kısalı kirpikler gerekir.

Gözlerinizin takma kirpiklerle bir kat daha güzel ve de tabii olmalarını istiyorsanız, renklerine de dikkat etmeniz gerekir. Koyu kahverengi olanlar, eğer kendi kaş ve kirpikleriniz siyah değilse, daima size en çok yakışabileceklerdir.

İki ayrı renk pudra kullanmanız ve pudra satın alırken markası üzerinde titizlik göstermeniz iyi olur. İyi markalar insana çok pahalı gözükür. Anca hem uzun zaman dayanırlar hem de istenilen sonucu verirler, dolayısıyla da ucuza gelmiş olurlar.

Kolayca yıkanabilen kadife bir ponpon kullanmalı ve bunu pudraya birkaç kez hafif olarak değil, bir kez kuvvetli olarak batırmalısınız. Pudrayı gündüz kreminin iyice emilmesi için yüzünüze bu şekilde sürmelisiniz. Bunun devamında ise fazlalıkları yumuşak bir pudra fırçasıyla almalısınız.

Yüzle birlikte ve ensenin de pudralanması gereklidir. Birçok kadın, pudra elbiselerini kirlettiği için bu kurala uymaz. Bunun da kolayı vardır. Elbiselerinizi giydiğiniz zaman boynunuzun çevresine makyaj kâğıdı (tuvalet kâğıdı) koyar ve onları orada 10 dakika bırakırsınız. Bu süre içinde kâğıtlar fazlalıkları emerler, boynunuz da yüzünüzle aynı derecede pudralanmış olur. Birçok pudrayı birbirine karıştırmak suretiyle yüzünüze en uygun rengi elde edeceğinize inanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Bazı pudralar sentetik olarak, bazıları ise maddelerden yapılır; bu iki cinsi karıştırmaya kalktınız mı, aynada gri ve kirli bir suratla karşılaşırsınız.