Blog

İyi Makyaj İçin Hangi Adımlar Önemlidir?

yi makyaj icin hangi adimlar onemlidir

Kadınların makyaj yaparken kendilerini çok daha mutlu hissettikleri, aynı zamanda makyaj yaptıktan sonra da bu mutluluklarının devam ettiği bilinir. Bunun içinde gündelik hayatımızın dahi vazgeçilmeyen bakımları arasına makyaj teknikleri girdi.

Baktığımız zaman gerek soft makyajlar gerek özel günlerimizde porselen makyajlar, düzenli bir ritüel haline gelenler için kalıcı makyaj teknikleri derken her ana yayıldı. Herkesin aradığı ortak şey ise mükemmel makyajın püf noktaları oldu. Çünkü herkes kendisini en iyi şekilde hitap edecek ürün kombinasyonlarını kullanmak istiyor.

İyi Makyaj İçin Hangi Adımlar Önemlidir?

Makyaj Sırları

iyi makyaj icin hangi adimlar onemlidirİyi bir makyaj yapmanın birden fazla yolu vardır. Kadınlar makyaj yaparken nelere dikkat edeceklerini bildikleri konusunda oldukça kendilerinden emindir. Fakat birçok bilginin kulaktan kulağa yayıldığını ve aslında gerçeği yansıtmadığı da aşikârdır. Özellikle de kullanılan malzemelerle kısıtlanmış olan makyaj tekniklerinin belirli bir noktaya erişebileceğini düşünmek başlı başına hatadır.

Eğer sizde kendinizi en iyi ifade edebilecek olan mükemmel makyajın formülünü arıyorsanız bu noktada dikkat etmeniz gereken 3 ana unsur var. Cildiniz, renk seçimleri ve makyajın türü.

  • Cildiniz

Öncelikle cildinizi keşfedip hangi ürünü kullanıp kullanmayacağınızı bilmeniz gerekir. Tonu, belirgin kısımları, fondöten ve kapatıcı için renk aralıkları gibi detaylar önemlidir. Cildinize özen gösterirseniz adeta bir bebek gibi cildiniz olur.

  • Cildinizin Temizliği

İyi bir makyaj yapmak için direkt olarak makyaj malzemelerinden başlayacağınızı düşünmüyorsunuz herhalde. Öncelikle cildinizi hazırlamanız gerekmektedir. Temiz bir cilt hem bakım hem makyajda daha ön plana çıkacaktır.

  • Görünüm

Makyajın odak noktasını nereye çekeceğinizi, gözlerinize mi yoksa dudaklarınıza mı yoğunlaştıracağınıza karar verdiğiniz kısımdır. Unutmayın ki ne istediğinizi bilmezseniz yapmanız çok daha zor olacaktır. Bu kural makyajın püf noktaları içinde de vardır.

  • Renk Seçimleri

Cildinizin tonu, kapatacağınız ürünlerle beraber elde edeceğiniz ton ve diğer malzemelerin hangi renklerde olacağı. Aslında bir makyajın karşı tarafa güzel gözükmesinin en büyük sebepleri bu renk uyumundan ibarettir. Eğer sarıya çalan bir tene sahipseniz uyumlu renkler tercih edip krem bazlı bir yelpazeden seçim yapmanız önerilebilir. Daha açık ve solgun bir ten rengine sahipseniz bu kez yüzünüzdeki solgunluğu atacak şeftali tonları, daha parlak ve ilgi çekici tonlar kullanabilirsiniz.

  • Dudak Makyajı

Dudaklarınıza ruj sürmek tabi ki herkesin bildiği bir eylemdir. Peki ya dudaklarınızın bakımı? Sürekli yorulan ve günün stresiyle dökülen dudaklarınız, pürüzsüzlüğünü kaybeden yapıları sebebiyle makyajı yeteri boyutta ön plana çıkaramayabilir. Eğer dudaklarınız bu bakıma ihtiyaç duyuyorsa kesinlikle peeling sonrası makyaj yapın.

  • Kapatıcı Kullanmak

Kapatıcı kullanmak kadınların artık makyaj yaparken en sık tercih ettiği seçeneklerden birisi haline geldi. Tüm cilt tonunuzu dengeleyecek kaliteli krem kapatıcılar makyaj yapmanız için size en uygun cilt yapısını sunacaktır.

  • Fondöten Kullanmak

Aslında kapatıcı kullandıysanız bir anlamda fondöten kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak yine de fondöten ile bir alt katman oluşturmak, tenin belirli bölgelerini daha göz alıcı yapmak sizin tercihinize kalmış. Tavsiye olarak jel fondötenler önerilebilir.

  • Yanaklar

Tabi kapatıcı ve fondöten demişken temiz cildiniz tamamıyla düz bir görünüme sahip olmuş olacak. Dolayısıyla yüzün belirgin kısımları arasında bulunan elmacık kemikleri üzerine hafif bir allık dokunuşu, eğer allık kullanmıyorsanız kullandığınız rujdan bir parça dokundurmak ve yaymak hoş bir görünüm sunacaktır.