Blog

Jenga Nasıl Oynanır?

Jenga Nasil Oynanir

Jenga oyunu çocuk oyunları ve yetişkin oyunları arasında sayılmaktadır. Bu oyun yaş farkı gözetmeksizin her yaş kategorisinde oynanmaktadır. Aynı zamanda eğitici oyuncaklar ve ahşap oyuncaklar kategorisinde de yer alır. Oldukça zevkli olan bu oyunu kaç kişi ile oynanacağı, nasıl oynanacağı ve kurallarının neler olduğunu açıklayalım.

Jenga Kaç Kişi İle Oynanır?

En az 2 kişi, en fazla da 4 kişi ile oynanmaktadır.

Jenga Oyununun Kuralları Nelerdir?

Jenga oyunu oynanırken bazı kuralları vardır bu kurallar şu şekildedir;

  • Oyuncular yalnızca tek elini kullanarak tahta bloğu yerinden çıkartır ve yine tek elini kullanarak tahta bloğu en üste koyar. Bu işlem bittikten sonra oyuncu eğer isterse daha sonraki sırada elini değiştirebilir.
  • Jenga oyununun en önemli kuralı hangi tahta bloğa dokunduysa o bloğu almak zorundadır. Bir tahta bloğu çekmek için dokunduktan sonra karar değiştirip başka tahta bloğu çekemez.
  • Tahta bloğu çeken oyuncu çektiği bloğu en üste yeniden koymak zorundadır.
  • Oyuncular en alttaki 3 sıradan bir herhangi bir bloğu çekemez. Bu kural isteğe bağlı bir kuraldır. Yine aynı şekilde en üstteki 3 sıradan da hiçbir bloğu çekemez. Bu kural oyun başlamadan oyuncular arasında alınacak olan karara göre uygulanmaktadır.
  • Tahta bloklardan yapılan kuleyi yıkan oyuncu oyunu kaybetmiş sayılır. Eğer oyun yeniden oynanacaksa bloğu yıkan oyuncu yeniden o bloğu dizer.

Jenga Oyunu Nasıl Oynanır?

Jenga oyunu 54 adet tahta bloktan oluşur. Oyunun düzgün bir şekilde oynanması için sert düzgün bir zemine ihtiyaç vardır. Daha sonra tahta bloklar dizilmeye başlanır. Jenga oyununda her sıra 3 adet tahta bloktan oluşur. Bu tahta blokları dizimi şu şekilde yapılmaktadır. Alttaki 3 blok boylamasına koyulduysa bir üstteki blok enlemesine koyulmalıdır. Her bloğu çeken oyuncu yine aynı şekilde enlemesine ve boylamasına dikkat edecek şekilde en üste yerleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.