Blog

Kapatıcı Nasıl Uygulanır, Nasıl Uygulanmaz?

Kapatıcı Nasıl Uygulanır Nasıl Uygulanmaz

Kapatıcı Nasıl Uygulanır?

Kapatıcıyı uygularken ilk olarak fondötenin üzerine, pudra sürmeden önce uygulamanız gerkeir. Eğer bu sırayla yapmazsanız fondöteni sürerken kapatıcınızı silebilirsiniz. Profesyonel makyaj sanatçılarının çoğu, fondöteni sürmeden önce düzeltme ve aydınlatma yapmayı tercih ederler. Ama bu ancak siz gerçekten uzman olduktan sonra geçerli bir kural olabilir.

Kapatıcı Kullanmanın İpuçları

kapatici nasil uygulanir nasil uygulanmazAydınlatmak ve öne çıkarmak için açık tonları, kötü görünen bölgeleri gizlemek ve arka planda kalmalarını sağlamak için koyu renkleri kullanmalısınız. Yüzün yorgun kısımlarını burun deliklerinin çevresi ile göz ve dudak kenarlarını gergin göstermek için ışık yansıtıcı olanını, pürüzleri gizlemek için fondöteninizden daha koyu tonda olanını tercih etmelisiniz. Lekeleri kapatmak için krem, kompakt veya katı, çubuk şeklinde olan kapatıcıları tercih etmelisiniz. Bu formüller pigment ve pudra parçacıkları bakımından daha zengindir ve daha yoğun bir kapatma sağlarlar.

Kusurları gizlemek için ince uçlu bir makyaj fırçası kullanın. Kapatıcıyı kusurlu bölgenin merkezine yoğunlaştırmalı ve dış kısmına doğru yaymalısınız. Hafifçe bastırarak cilde yedirmeli ve pudrayla sabitlemelisiniz. Tüplerde hijyeni sağlamak için fırçayı düzenli olarak temizlemeli ya da kapatıcınızı pamukla sürmelisiniz. Çok saydam olmadan eşit biçimde dağılan formülleri tercih etmelisiniz. Ürünü lekenin üzerine yaymak için yüzük parmağınızı kullanmalı, daha fazlasının gerekip gerekmediğini anlamak için ürünün oturmasını beklemelisiniz. Önceden az miktarda ve hızlıca uygulamalı, gerekirse ekleme yapabilirsiniz. Bu, başlangıçta kalın bir tabaka sürmekten daha iyidir. Çatlamış kılcal damarlar ve eşit olmayan cilt rengini kapatmak için ürünü hafif fırça darbeleriyle uygulayın ve parmak uçlarınızla cildinize yedirmelisiniz.

Göz altındaki torbaları kapatmak için kapatıcıyı torbanın tam üzerine değil, altındaki gölgeye uygulamalısınız. Aksi halde sorunu gizlemek yerine dikkatleri oraya çekersiniz. Göz altı morluklarını kapatmak için kapatıcıyı, gözlerin altındaki çukur kemiği boyunca sürmelisiniz. Cildi çekiştirmemeye dikkat ederek dış kenarlara doğru hafif bir baskı uygulayarak yaymalısınız. Bölgeye ince bir toz pudra sürerek sabitlemelisiniz. Kapatıcıyı göz altındaki morlukların alt kısmına sürmelisiniz. Aksi halde sorunu gizlemek yerine dikkatleri o bölgeye çekersiniz.

Elinizin altında kapatıcı yoksa bir fırçayla ince bir tabaka halinde süreceğiniz fondöten de lekeleri ve gözaltı morluklarını gizlemede işinizi görecektir. Ancak kapatıcının fondötenden daha donuk ve daha kalıcı olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Gözlerin çevresindeki yaşlanma izleri belirginleştiğinde pudradan uzak durma zamanı gelmiş demektir. Pudra bu bölgedeki ince çizgileri daha çok vurgulayacaktır.