Blog

Kozmetik Ürünlerde Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur?

kozmetik urunlerde son kullanma tarihi gecerse ne olur 2

Her insan doğası gereği güzel olmayı, güzel olduğunu hissetmeyi ihtiyaç edinir. Bu nedenle kozmetik ürünler vazgeçilmez harcamalardandır diyebiliriz. İnsan güzel olmak için birçok yol dener, cerrahi yöntemler, bakım kremleri, makyajlar vb. birçok yöntem kullanılır. Peki kullandığımız bu ürünlerin son kullanma tarihlerinde hayatımızı etkileyecek önemli noktalar nelerdir?

Kozmetik Ürünlerde Son Kullanma Tarihleri

Türkiye’de kozmetik sanayi yurtdışına göre, yani diğer ülkelere göre daha az gelişmiş olduğundan birçok bakım ve makyaj ürününü dışarıdan, yani dış ülkelerden alma ihtiyacı duyarız. Bu nedenle çoğu makyaj malzemesinin açıklama, son kullanma tarihi İngilizce olarak gözükür. Dikkat etmemiz gereken şeylerin arasında son kullanma tarihleri en başta yer alır, İngilizce bir kozmetik üründe 6M = 6 ay, 12M = 12 Ay, 24M = 24 ay olarak bilinmelidir. Yani kullanım tarihi İngilizce olarak bu şekilde tanımlanır.

Kozmetik Ürünlerde Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur 2

  • Kremler:Genel olarak her ne kadar yüksek bir son kullanma tarihi atanmış olsa da kozmetik kremlerin kullanım süreleri en fazla 3 ila 6 ay olmalıdır ki zaten bu süre zarfına kadar gelmeden bitmiş olacaktır.
  • Ruj ve Far:Bu ürünler en dayanıklılar arasında yer alır, genel olarak boyadan oluştukları için 1-2 sene kullanım ömürleri bulunmaktadır.
  • Sıvı Ürünler:Sıvı ürünlerde maksimum kullanım ömrü en fazla 6-7 ay civarında olmalıdır, son kullanma tarihine dikkat edilmelidir.

Çoğu ürün kozmetik ürün bozulduğunda kokusuyla, görüntüsüyle kendini belli eder, eğer bunu anlayamadıysanız ve son kullanma tarihi geçmiş bir ürünü kullandıysanız faydasından çok zararını görebilirsiniz. Örneğin gençleştirici bir kremin son kullanma tarihi geçtiği ele alındığında etkileri tam tersi yönde, kırışıklıklara yol açacak biçimde olabilir.

Her ne marka olursa olsun, aldığınız ürüne dikkat etmeniz gerekmektedir. Raf ömrü bitmiş ürünleri yanlışlıkla satın alabilir veya kullanabilirsiniz, bunu fark ettiğiniz anda satıcıyı şikayet etme hakkına sahip olacaksınız. Kayıtsız kalmamak sizin en doğal haklarınızdandır.