Blog

Lityum Pil Nedir?

Lityum Pil Nedir

Lityum pil kısa adıyla Li-ion pil şarj edilebilir ve yeniden kullanılabilen pil çeşididir. Günümüzde dizüstü bilgisayar, cep telefonu, tablet, oyuncaklar, elektrikli ev aletleri gibi birçok taşınabilir elektronik eşyada lityum piller kullanılmaktadır. Lityum pil çeşitleri ağırlıkları ve büyüklüklerine göre sağlamış oldukları yüksek güç ile çokça kullanılmaktadır.

Lityum piller diğer pillere göre doldurulabilme yoğunlukları daha üst seviyede oldukları için daha hafiftirler.

Lityum Pil Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Lityum piller hakkında bazı yanlış bilgiler de bulunmaktadır. Lityum hakkında doğru bilgiler şöyledir;

  • Lityum iyon pilleri şarj edebilmek için tam bitmesini beklemenize gerek yoktur. Lityum piller tam bitmeden de şarj edilebilmektedirler.
  • Lityum pillerin şarjını yarıda kesmek bu piller için olumsuz herhangi bir duruma yol açmaz.
  • Lityum piller kullanılmadığı zamanlar enerjilerini uzun süre kaybetmeden çalışabilirler.

Lityum pillerin belki en kötü yanı ömürlerinin üretim tarihinden itibaren başlaması olarak gösterilebilir. Bu piller hiç kullanılmadan rafta dursalar bile gün geçtikçe ömürleri yavaş yavaş azalırlar.

Lityum Piller ve Diğer Piller

Lityum pil türleri nikel metal hidrür veya nikel kadmiyum piller kadar uzun ömürlü olmazlar.  Lityum piller yanlış kullanımı sonucunda oldukça tehlikeli olmaktadır. Yüksek ısı, doğrudan güneş ışığına maruz kalması durumunda tutuşma veya patlama riskleri bulunmaktadır. Lityum pillerin değişiminde de dikkatli olunmalıdır. Zira yanlış yapılacak olan bir hareket pilin patlamasına ve size geri dönülemeyecek hasarlar vermesine neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı lityum pil değiştirirken çok dikkatli olmanız ya da bir bilenden yardım almanız sizin yararınıza olacaktır.

Lityum piller şarj edilemeyen diğer pillere göre sürekli kullanımda fiyat açısından daha karlı olmaktadır. Şarj edilemeyen pilleri birçok kez alırsınız ama lityum pilleri yalnızca bir kere alırsınız ve sürekli şarj ederek kullanırsınız. Bu da size fazla para harcamaktan kurtarmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.