Blog

Makyaj Pudrası ve Fondöten Kullanımı!

Makyaj Pudrası ve Fondöten Kullanımı

Makyaj pudrası ve fondöten kullanımı makyaj yapımında son derece önemlidir. Çünkü fondöten tüm yüzünüzü çevreleyen ve dışarıdan bakıldığında direkt göze çarpan kısımdır. Bu nedenle son derece doğal durması gerekir. Bunun için ise makyaj pudrası ve fondöten seçimlerinde cilt renginiz çok önemlidir. Eğer cilt renginizden daha açık ya da daha koyu bir renk tercihi yaparsanız makyajınız doğal değil, aksine çirkin ve yapay duracaktır. Aynı zamanda makyaj pudrası ve fondöten uygulamasında fırça kullanımı da çok önemlidir. Yatay mı dikey mi ya da dairesel hareketler mi yapacağınızı bilmeli, hatalı makyaj uygulamalarından kaçınmalısınız.

Pudranızı sürmeden önce fondöteninizin oturması için birkaç dakika beklemelisiniz. Fırçayı pudraya bastırmalı, kılların üzerine doğru hafifçe üfleyerek pudranın fazlasının dökmelisiniz. Bunun devamında ise fırçayı pudraya tekrar bastırmalı ve tekrarlayan yuvarlak hareketlerle pudrayı cildinize yedirmelisiniz. Bu işlem pudranızın daha kalıcı olmasını sağlar ve yağlı cilt tipleri için daha uygundur.

makyaj pudrasi ve fondoten kullanimiPudra fırçasının tepesi kubbe şeklinde olmalı ve tüm bölgeyi kaplamamalıdır. Ancak yüzün tüm yüzeyini taradığı için fazla pudrayı süpürmesi yararlıdır. Genel kural olarak bir fırça ne kadar yumuşak ve hacimli, dokusu da ne kadar doğalsa o kadar iyidir. Gözlerinizin altına, boylu boyunca burun kemiğinize ve çenenizin altına da hafifçe pudra sürmeyi ihmal etmemelisiniz. İnce yüz tüylerinin pudra parçacıklarını yakalamalarını engellemek ve eşit bir görüntü elde etmek için yüzünüzün alt kısmına doğru uygulamalısınız. Cilde iyice karışması için süpürür gibi hareketlerle dağıtmalısınız.

Eğer göz makyajı yapacaksanız, göz altınızdaki yarımay biçimindeki bölgeye önceden kalınca bir tabaka şeffaf pudra sürmelisiniz. Bunun nedeni ise farın uygulanmasından sonra düşebilecek artıkları toplanmasıdır. Pudra, göz farı kalıntıları için bir mıknatıs görevi yapacaktır. Sürme işlemini bitirdikten sonra yüzünüzde yol yol renklenme olmaması için yumuşak bir fırçayla süpürmelisiniz. (Bu durum yaşlı ciltler için önerilmez.) Uygulama için kadife bir ponpon kullanıyorsanız yüzünüze yumuşak bir hareketle sürmeye özen göstermelisiniz.