Blog

Makyaj Tekniği: Baking!

Makyaj Tekniği Baking

Baking, yani pişirme tekniğidir. Kontür ve strobing tekniğinden sonra yepyeni bir makyaj tekniği. Bu yepyeni teknik kapatıcılara olan bakış açımızı tamamen değiştirecek.  Baking tekniği vücut ısımızı kullanarak makyajımızı sabitlemeyi içeriyor. Bu sayede daha kusursuz ve aydınlık bir görünüm meydana geliyor. Çizgilere dolan ve çatlamış gibi görünen makyajlara son veriyor. Peki nedir bu baking tekniği, nasıl uygulanıyor?

  • Göz Çevrenizi Nemlendirin

Öncelikle göz çevrenizi nemlendirici özelliği bulunan ve cildinize uygun olan krem uygulayıp bu hassas bölgeyi nemlendirmelisiniz. Sonrasında göz çevrenize makyaj bazını uygulamalısınız.

  • Göz Altlarına Kapatıcı Uygulayın

Makyaj Tekniği Baking 1Göz altı kapatıcısının doğru bir şekilde uygulanması önemlidir. Uygulama hatalı olursa kapatıcı cildinizde bir zaman sonra çatlamış gibi bir görünüm verebilir. Kapatıcıyı yanaklarınızdan, şakaklarınıza ve göz altlarınıza kadar uygulayın. Sonrasında makyaj fırçanızla ya da nemli makyaj süngerinizle hafif ve nazik hareketlerle dağıtmalısınız.

  • Biraz Daha Kapatıcı

makyaj teknigi bakingBu aşamada bir kat daha kapatıcı uygulamalısınız. Fazla oranda kapatıcı kullandığınızı düşünebilirsiniz ancak, makyajı sabitlemek ve kusursuz görünüm için yukarıdaki işlemi bir kez daha tekrarlayarak tekrar uygulamalısınız. İkinci kat kapatıcıdan sonra fırça ya da sünger yardımı ile dağıtmalısınız.

  • Sıra Pudra Uygulamasında

Uygun bir pudra fırçası ile pudranızı kapatıcı uyguladığınız bölgelerin üzerine uygulayın. Güçlü bir görünüm için bir kat daha pudra uygulayın. Ancak bu sefer fırçanızı nemlendirerek uygulayın. Tüm işlemler sonrasında da 5-10 dakika makyajınızın ”pişmesini” bekleyin.

  • Karıştır

Uygun ve yumuşak bir fondöten fırçasıyla pudra kalıntılarını dağıtarak makyajınızı karıştırmalısınız. Karıştırma işlemini elinizle yapmamalısınız.

Baking Tekniği Kimler için Uygundur?

Baking tekniği hemen hemen tüm cilt tipleri için uygundur. Ancak cildiniz kuruysa makyaj yapmadan önce cildi nemlendirmeyi unutmamalısınız. Bu noktada ise ıslak bitişli bir fondöten kullanılması çok daha iyi olmaktadır. Kuru bir cilde sahipseniz ve kuru cilde fondöten uyguluyorsanız çizgilere pudralar dolabilir. Bu durum ise kadınları oldukları yaşlardan çok daha büyük gösterebilir. Yağlı bir cilde sahip olan kişilerin ise fondöten tercihlerini mat bitişli yapmalıdır.