Blog

Makyaj Yaparken Takip Etmeniz Sıralama!

Makyaj yaparken takip etmeniz siralama

Makyajda Bilinmesi Gerekenler

Kadınların en kıymet verdiği güzelliğini tamamlayıcı olarak gördükleri makyaj, doğru yapılmadığı sürece organik güzelliği götürüp daha çirkin görünmesine niçin olabilmektedir. Bu yüzden yazımızda makyajda bilinmesi gerekenler hakkında temel bilgilere yer vereceğiz. Ciltte doğru bir makyaj için öncesinde yapılması gerekenlere de önem vermek gerekir. Bunlar başlıca;

Makyaj öncesi, ciltte öncesinden kalmış makyaj kalıntısı var ise güzelce temizlenmeli ve nemlendiriciler ile cilt nemlendirilmelidir. Cildi temizlemek için de cilt yapısına uygun temizleyici losyon tercih edilmelidir.

makyaj yaparken takip etmeniz siralama 1

  • Cilde uygulanan nemlendirici krem ya da losyon, cildin emilimi için 15-20 dakika kadar beklenmelidir. Bunun arkasından fondöten sürme işlemine geçebilirsiniz. Fondötenin cildinizde uzun süre kalmasını istiyorsanız öncesinde belli aralıklarla cildinize nemlendirici sürebilirsiniz.
  • Makyajda kullanılan makyaj fırçası kesinlikle temiz olmalıdır. Bilhassa değişik tonlarda kapatıcı kalıntıları yeni uygulanacak makyajın standardını negatif etkisinde bırakır. Bundan dolayı fırçalar her kullanımın arkasından temizlenmelidir.
  • Makyajda tercih edilen kapatıcı ve fondöten tonunda doğru uygulama fazlaca önemlidir. Kapatıcılar ten rengi ile uyumlu olmalıdır. Eğer yeni bir fondöten alacaksanız bunu temiz ciltte deneyerek almalısınız. Kapatıcı ya da fondöten rengi, ciltten açık değil cilt ile aynı renkte olmalıdır. Ek olarak ortak kullanılan fırçalar sıhhat açısından zararlıdır. Bu yüzden alışverişte test yapmak için ya kendi fırçanızı kullanın ya da kullanılmamış bir fırça alın.
  • Dudak makyajında doğru orantı oldukça önemlidir. Bilhassa koyu renk rujlar makyaj hatasını fazlaca acele belli ederken dudağınızın fena bir görünüme dönüşmesine de niçin olabilir. Yüzde hem dudak hem de göz makyajı aynı anda koyu tonlar kullanılmamalıdır. Bu güzel sanılan görüntü kadınları itici hale getirebilir ve kaliteyi aşağı çeker.
  • Makyajda bilinmesi gerekenler göz makyajında bakışım oldukça önemlidir. Gözünüze çektiğiniz kalem ile gözün biri daha iri dururken diğeri daha minik görünebilir. Bundansa göz makyajı yapmamak daha iyidir. Kullanılan rimelin kalitesine dikkat etmek gerekir. Kalitesiz rimel hem göz sağlığına zarar verir hem de acele akar. Rimeli uygulamaya kirpik uçlarından başlamanız kirpiklerde daha etkili olacaktır. İkinci katı uygulamak için de kirpik diplerinden başlayın.
  • Makyajda en mühim kısım renklerin uyumudur. Gelişigüzel seçilen renkler tabiri caizse bir kadını palyaçoya çevirebilir. Yüzdeki uyumun kaş ve saç rengine olan uyumu da dengelendiğinde bir prensesten daha güzel olabilirsiniz. Makyajda doğru uyum birazcık da test yanılma yolu ile elde edilir.

Makyaj Yaparken Takip Edilecek Sıra

Her şeyden ilkin kullanılan malzemelerin ne olursa olsun kaliteli olması gerekir ve mümkünse paraben içermeyen ürünleri tercih edin. Uzun süre makyajın yüzünüzde kalmasına izin vermeyin. Kimyasal içerikli ürünler zaman içinde sağlığa zarar vermektedir. Uzun soluklu kullanımlarda sivilce oluşumuna da niçin olabilmektedir. Bu açıklamalardan sonrasında Makyajda bilinmesi gerekenler için makyaj sırasına geçebiliriz.

  • Makyajdan 15 dk. ilkin nemlendirdiğiniz cildinizde ilk olarak göz makyajı ile başlamalısınız.
  • Rimel kullanacaksanız bunu sonrasında da yapabilirsiniz.
  • Arkasından yüz makyajı ve rujunuzu sürün.