Blog

Makyajda Doğru Renk Seçimi!

Makyajda Doğru Renk Seçimi

Makyajda Doğru Renk Seçimi

Makyajda doğru renk seçimi yapmak kadar doğru renk elde etmek de son derece önemlidir. Örneğin göz makyajı uygulamasında 3 farklı renk uygulayacaksanız bu renklerden ne sonuç çıkacağını bilmelisiniz. Benzer durum dudak makyajınızda da geçerlidir. Her renk sizde olmak zorunda değil. Ancak siz gerçekten çok iyi bir makyaj elde etmek istiyorsanız hangi renkleri karıştırdığınızda nelerin ortaya çıkacağını iyi bilmelisiniz.

Renk oluşumu ışık dağılımı sonucu olur. Işık dağılımı sonucu renkler oluşur. Renk, renk maddesinin karakteristik özelliklerinin (güneş ışığı karşısında) dağılımı sonucu oluşur. Örneğin kırmızı dudaklar beyaz ışığın ayrışımı sonucu kırmızı renk oluşturur. Beyaz ten üzerinde kırmızı dudaklar oluşur. Yine siyah, beyaz ışığın ayrışımı sonucu oluşmuş bir renktir. Renklerin temeli beyaz ışığın farklı boyutlarda ayrışımı sonucu oluşmuştur.

Renk Özellikleri

makyajda dogru renk secimiRenk özellikleri genellikle renk tonu, renk şiddeti (yoğunluğu) ve renk değeri olarak üç grupta toplanır. Ton dediğimizde ki renklere yeşil, kırmızı, mavi, sarı deriz. Pembe veya kestane rengi ise kırmızı tonu renklerdir. Kırmızı, kahverengi ile ayrıştığında kestane rengi oluşmuştur. Renk tonları, yani ton farklılığı ışınların rasgele düşmeleri sonucu meydana gelmiş, yani ana renkler arasında ara renkler oluşmuştur. Biz bu ara renkleri gözle görebiliyoruz. Yani çevremizdeki her şey ana ve ara renklerden oluşmuştur. İyi bir makyaj ana ve ara renklerin sentezi olan makyajdır.

Renk Şiddeti

Parlak renkler var deriz, yani aydınlık, yoğun renkler. Bunlar maksimum noktada parlak renklerdir. Işığın yayılımı sonucu farklı yoğunlukta ve şiddette, yani parlak ve soluk (pastel) renkler oluşur, renklerin maksimum parlaklık noktalan vardır, yani en şiddetli oldukları nokta ve bu da tonla ilişkilidir.

Renk Değeri

Özel renkler vardır. Beyaz ve siyah arası renkler vardır. Gri mavi, orta mavi ya da koyu mavi ki bu renkler siyah mavi karışımını oluşturur. Yani siyahla beyaz griyi oluşturur. Ve gri farklı yoğunlukta mavi renkte birleşir. Ayrı tonlarda renkler oluşur. Yine pembe kırmızının ayrışımı sonucu meydana gelmiştir.

Renk Karışımı

Ana renkler dışında ara renkler bulunur. Bu ara renkler renk karışımları sonucu oluşmuştur. Örneğin renk karışımı sonucu kırmızı, mavi, sarı renkleri farklı tonlarda elde ederiz. Portakal rengi, yeşil veya menekşe rengi oluşur. Örneğin kırmızı ve sarı rengin karışımı sonucu portakal rengini elde ederiz.
Farklı yoğunlukta renk karıştırarak farklı tonlarda renkler elde ederiz. Yani renk tonu, şiddeti farklı olur. Farklı dozda renkler kullanarak değişik parlaklıkta renkler elde ederiz. Siz de paletinizde renkleri karıştırarak farklı renkler elde etmeyi denemelisiniz.