Blog

Makyajda Hangi Bölümü Öne Çıkarmak İstiyorsunuz?

Makyajda Hangi Bölümü Öne Çıkarmak İstiyorsunuz

Çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır lafından da yola çıkarsak makyaj yapmanın bir kadın için ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Makyaj, kadınların vazgeçilmezleri arasındadır. Ancak makyajın nasıl yapıldığına dair ince ayrıntıların bilinmesi, kadınların kendi makyajlarını tanımaları gerekir. Nedir peki bu makyaj tanımak? Cilt tipine uygun fondöten seçmek, göz rengine uygun göz farı seçmek, kaşa uygun eyeliner uygulamak ve benzeri…. İşte makyajda hangi bölümü öne çıkarmak istiyorsanız tüm ayrıntılar!

Fondöteninizi, planladığınız göz makyajını bitirdikten sonra sürmelisiniz. Bu şekilde fondöteninizi bozacak istenmeyen far lekeleri ve yaldızlardan korunmuş olursunuz. Birkaç renkle çalışıyorsanız daima önce açık renkleri kullanmalısınız. Farı sürmeden önce fırçaya bir fiske vurarak ya da hafifçe üfleyerek toz farın fazlalığını gidermelisiniz. Renkleri birbirine iyi karıştırmalısınız. Bunun nedeni bir rengin nerede başlayıp nerede bittiği anlaşılmaması ve makyajın doğal durmasıdır. Koyu renkler, dikkatleri uyguladığınız bölgeden uzaklaştırır, açık renklerse uygulandıkları bölgeyi ön plana çıkarırlar.

Gözünüzün hangi bölümünü öne çıkarmak istiyorsanız orada farınızı vurgulayıcı bir unsur olarak kullanmalısınız. Gözlerinizi daha büyük ve parlak göstermek istiyorsanız iç köşesine bir nokta kondurmalısınız. Eğer kaşlarınızı ortaya çıkarmak istiyorsanız, kaş kavisinin hemen altına bir ufak fırça darbesi vurmalısınız. Kaş kemiğinizi çok fazla vurgulamamalısınız. Çoğu zaman renk olmaması yeterince vurgulayıcıdır. Pek çok makyaj sanatçısının vurgulayıcı olarak parlak ve beyaz farlar kullandıklarını görülmekte ancak bu durum uzak durulması gereken yapay bir etki yaratıyor.

makyajda hangi bolumu one cikarmak istiyorsunuzGöz kapaklarının burnunuza yakın kenarlarında koyu renkler kullanmamalısınız. Bu gözlerinizin içeri kaçmasına ve en küçük burnun bile büyük görünmesine neden olur. Gözleriniz birbirine yakınsa rengi gözün merkezine yerleştirerek dışarıya doğru hareketlerle sürmeli, iç kenarlara yaklaşmamalısınız. Bu minik hile gözleriniz birbirinden uzakmış gibi bir algı yaratacaktır. Eğer göz kapaklarınız derinse, kırışıklıkların olduğu bölgeye koyu renkler kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu durum gözleri olduğundan daha büyük gösterir.

Krem mi toz mu? Eğer bir kontrol delisiyseniz toz farlar en iyisidir. Tropik iklimlerde yaşayan bazı kadınlar zorunlu olarak krem farları tercih ederler çünkü onlar şeffaftır ve parmaklarla uygulanmaları çok kolaydır. Ancak akmaya, gözkapağının kat yerinde birikmeye meyilli olduklarını ve bu yüzden sık sık rötuş gerektirdiklerini de unutmamak gerekir. Farın altına ve üstüne şeffaf pudra sürmek bunu biraz engelleyebilir. Son olarak da toz farlar, renkleri karıştırmak için daha kullanışlıdır, daha kalıcıdır, kat kat sürmenize ve dolayısıyla daha yoğun bir renk elde etmenize olanak tanır.