Blog

Makyajınızı Yüz Şeklinize Göre Yapın! Yüz Şeklinizi Tanıyor Musunuz?

Makyajınızı Yüz Şeklinize Göre Yapın Yüz Şeklinizi Tanıyor Musunuz

Göze hitap eden, doğal ve kusursuz bir makyaj için, ten rengi, göz, cilt, saç rengi dikkat edilmesi gerekenlerden. Peki ya yüz şekliniz? Makyaj yaparken yüz şeklinizi dikkate alıyor musunuz?

Yüz Şekillerine Göre Makyaj Uygulanışı

Yüz şekli dikkate alınarak yapılan makyajlarda, istediğinizi ön plana çıkarabilir, eğer var ise kusurlarınızı da gizleyebilirsiniz.  Şimdi sırası ile oval, yuvarlak, kare, uzun, üçgen ve köşeli yüz şekillerine uygun makyaj nasıl yapılır? Bu yüz tiplerinde hangi kısımlar aydınlatılmalı, hangi kısımlara daha çok ağırlık verilmeli kusurlar nasıl giderilmeli? Detaylar…

Oval Yüz; Yanak kısımları genişleyip çene kısmı incelen yüz şekli oval olarak tabi edilir. Eğer oval yüz hatlarına sahipseniz çok şanslı biri olduğunuz kesin. Çünkü, yüz şekline göre yapılan makyaj uygulamaları, yüzü ovale yaklaştırmak içindir. Bu sebepten pek ekleyeceğimiz ipuçları yok ama, köşeli çizgilerden kaçınıp, çizgileri olabildiğince yuvarlak olarak vurgulamanız sizi daha güzel ve şık bir görünüme kavuşturabilir.

Yuvarlak Yüz; Kusursuz bir makyaj için yüzün dış kısımları mutlak müdahale ister. Eğer yuvarlak yüz şekline sahipseniz, çene ve elmacık kemikleri daha belirgin hale getirmenizde fayda var. Örneğinin; cilt renginize uyumlu açık ve koyu tonlarda iki farklı fondöten kullanıp müdahale edilmesi gereken kısımları gölgelendirebilirsiniz. İlk önce teninize uygun fondöteni uyguladıktan sonra diğer koyu ton ile bu kısımları yumuşatıp gölgelendirebilirsiniz.

makyajinizi yuz seklinize gore yapin yuz seklinizi taniyor musunuzAllık sürerken de elmacık kemiğinizi dikkate alarak, yandan gözün dış ucuna doğru, alt kısımlarda ise yanak çukurunda bir üçgen oluşturacak şekilde sürme işlemini yapmanız sizi daha güzel gösterecektir.
Yuvarlak yüz şeklinde, canlı tonlarda ruj seçerek tüm dikkati orta bölüme çekmeniz, kaşları ve gözleri çekik olarak boyamanız önemli ayrıntılar arasındadır.

Kare Yüz; Kare yüz yapılarında, yüzü sert gösteren kısımlara daha yumuş bir hava katıp, daha canlı renklerle tüm dikkati yüzün orta bölüne çekebilirsiniz. Ten renginize uyumlu fondöten, çene, gözün dış kısımları ve yanak kemiklerine aydınlatıcı uygulamak önemli. Ruj seçimi canlı tonlarda olup, allığı üçgen şekilde uygulamanızda fayda var.

Uzun Yüz; Uzun yüz hatlarında, yüzün düz şekilde olan kısımlarına (çene kısmındaki genişlik veya burun ile dudak arasındaki genişlik örnek gösterilebilir) müdahale edilmesi gerekir. Düz görünümü ortadan kaldırıp, daha canlı ve derin bir hava katmalısınız

Bunun için; ten renginize uygun fondöteni uyguladıktan sonra, alın ve çene kısmınıza yatay şekilde ten renginizden 1-2 koyu tonda fondöten kullanarak gölgeleme yapabilirsiniz. Allığı da elmacık kemiği üzerinden kulağa doğru yatay bir şekilde sürebilirsiniz. Göz, dudak ve kaşları da yatay olarak boyamanızda fayda var. Uygulanmasının sebebi yüze enine doğru çekilmiş bir görüntü vermek içindir.

Düz ve Üçgen Yüzler; Alın kısmı dar, çene kısmı geniş olan düz üçken yüz şekillerinde, alın bölgesini ön plana çıkarmak için açık tonlarda fondöten ile aydınlatmak, çene kısmını da geri çekmek için koyu tonlarda fondöten kullanıp gölgelendirmeler yapmak gerekir.

Allık elmacık kemiği üzerine yuvarlak bir şekilde uygulanıp, asla köşeli hatlar biçiminde yapılmamalıdır. Kaşlar ve gözler birbirine uzak ifade verilecek şekilde boyanması tavsiye edilenler arasındadır.

Ters Üçgen Yüz; Alın kısmı geniş, çene bölümü dar olan Ters Üçgen Yüz tiplerinde, alın kısmını daraltılıp, çene kemikleri belirgin hale gelmelidir. Yine aynı şekilde 1-2 ton koyu renk fondöten kullanıp gölgeleme işlemi yapılabilir.

Köşeli Yüz; Köşeli yüz şekillerindeki, kemikli kısımları geri plana alıp, yüze daha bir yumuşak hava katmalısınız. Tıpkı kare yüz şeklinde olduğu gibi koyu ton fondöten kullanıp aydınlatmaları, gölgelendirmeleri uygulayabilirsiniz. Ayrıca kaşlara yuvarlak bir form verilmesi yüzü daha yumuşak gösterecektir. Allığı elmacık kemiği üzerine yuvarlak şekilde sürüp, ruju da alt dudağı ensiz, üst dudağı ise daha dolgun gözükecek şekilde boyayabilirsiniz.

Elmacık kemikleriniz çıkık şekilde ise gölgeleme yaparak o kısmı da yumuşatabilirsiniz.