Blog

Makyajlı Uyumanın Zararları!

Makyajlı Uyumanın Zararları

Günümüz şartları ve iş hayatının verdiği yaptırımlardan dolayı her kadın hafif ya da ağır ne olursa olsun makyaj yapma gereği duyuyor. Güzelliğin parçası olan makyaj, kozmetik ürünleri hayatımıza tamamen sokmasıyla bunların bakımları için zaman ayırmamızı bir şart olarak önümüze koyuyor. Peki güzellik uğruna onca kozmetik ürünlerini ve kimyasal içerikleri cildimize uyguladığımızda zararlarını biliyor muyuz? Peki bunların cilde verdiği zararları bir de yatmadan önce temizlemediğimizde başımıza gelecekleri hesaba katıyor muyuz? Maalesef bu konuda yeterince ne bilgiye sahibiz ne de gerekli özeni gösteriyoruz. Tonlarca makyajı çıkarmadan yatmanın zararları hakkında makale ve açıklayıcı bilgiler her ortamda ulaşılabilir olsa da pek önemsenmiyor ya da önemsemiyoruz. Peki nedir bunlar, makyajlı uyumanın zararları nelerdir? Gelin birde bizden okuyun bunları…

Makyajlı Uyumanın Zararları

makyajli uyumanin zararlariHer ne olursa olsun mutlaka makyajınızı temizleyin. Makyajınızı temizlemediğiniz takdirde göz kapaklarınızdaki farlar, kirpiklerinize kondurduğunuz rimeller, yüzünüze sürdüğünüz fondöten ve kapatıcılar uyuduğunuz ve uzun süre yüzünüzde kaldığında gözenekleri tıkayacak ve cildin nefes almasını ve terin dışarı atılmasını engellediği gibi cilt yüzeyindeki kirler temizlenmeyip sivilce oluşumuna da olanak sağlıyor.

Kozmetik ve güzellik ürünleri uzmanlarının temizlemeye önemle vurgu yaptıkları gibi temizlenmediğinde siyah nokta ve sivilce olarak geri dönüş sağladıklarını açıklamakta. Aynı zamanda ileri ki dönemlerde ciddi cilt sorunlarını ve tahrişlerin de yaşanmasına sebep oluyor.

Makyajlı uyumanın zararları bununla da sınırlı değil. Ciltteki makyaj gün boyunca cildin beslenmesini engellediği için biriken yoğunlaşma ve cilt gözeneklerindeki temizlik sorunu artacaktır. Cilt yaşlanması dediğimiz olay bu süreçte hızlanacak ve uzun dönemde cilt kanseri yaşanmasına ve risklerine gebe kalmasıyla sonuçlanacaktır. Vücudumuz da nasıl ki gece çalışan hücreler varsa bunların bir kısmı cildi beslemek içinde çalışır. Makyajı temizlemeden yattığınızda ise gözenekler tıkalı olduğundan bunu gerçekleştiremeyecek. Bu da zaman içinde ciltte sarkma ve kırışıklıkların oluşması anlamına gelecek.