Blog

Marsala Makyaj Nasıl Yapılır?

marsala makyaj nasil yapilir 1

Marsala makyaj, adını 2019 yılının trend rengi olan marsaladan alıyor. Geçen yıl giyimden makyaja birçok alanda trendler arasına girmiş olan marsala hala favoriler arasında. Marsala makyaj dikkatli yapıldığı zaman ortaya harika sonuçlar çıkmaktadır. Kimi zaman daha duru bir cilt, kimi zaman seksi dudaklar, kimi zaman da büyüleyici bakışlara ulaşmanın yollarından birisi de marsala makyaj yapmaktır. Bugün sizlerle marsala makyaj nasıl yapılır sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Marsala Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Marsala dudak makyajı yapıyorsanız, göz makyajınız daha sade olmalı. Marsala ruj dudakları ön plana çıkaracağı için, koyu bir göz makyajı yaparsanız ortaya abartılı bir görünüm çıkacaktır.
  • Marsala göz makyajı yaptığınız zaman dudak makyajınız sade ve abartısız olmalı.
  • Marsala makyaj yaparken, marsala allığı hafif bir şekilde uygularsanız daha genç ve duru bir cilt görünümü elde edebilirsiniz.
  • Koyu ten rengine sahip olanlar mat renkli marsala ruj kullanarak, dudaklarını ön plana çıkarabilirler.
  • Dudakları ince olanlar koyu renk marsala ruj kullanarak, daha dolgun dudaklara sahip olabilirler. Dolgun dudakları ince göstermek için, açık renk marsala ruj tercih edilebilir.
  • Marsala makyajla doğal görünüm elde etmek isteyenler, açık renk marsala ruj ve far uygulamalı. Gösterişli bir makyaj yapmak isteyenler koyu renk marsala ruj ya da far tercih edebilirler.
  • Marsala makyaj yaparken ten renginizi göz önünde bulundurarak, uygun renk tonlarını seçmeye özen göstermelisiniz.

Gündüz Makyajında Marsalanın Kullanımı

marsala makyaj nasil yapilir1Marsalayı günlük makyajda kullanacaksanız, abartıya kaçmamanız gerekir. Günlük makyajda koyu renk ruj ya da far kullanmak, yapay bir görünüme neden olacağı için açık renk ruj ve far kullanmalısınız. Yüzünüze sadece hafif bir allık uygulayıp, dudaklarınıza açık renk bir marsala ruj sürerek günlük doğal bir makyaj yapabilirsiniz. Gündüz far kullanımı abartıya kaçabileceği için, göz makyajında far uygulamayın sadece biraz göz kalemi ve rimelle makyajınızı tamamlayın.

Gece Makyajında Marsalanın Kullanımı

marsala makyaj nasil yapilirGece makyajı marsalanın tüm ihtişamını göstermenize olanak tanır. Dudaklarınıza koyu renk bir marsala ruj sürüp, yanaklarınıza biraz marsala allık ve biraz parlak tonlarda marsala far ile gecenin en çekici kadınlarından birisi olabilirsiniz. Gece makyajında da temel kural; dudak makyajı koyu ise göz makyajını hafif yapmak, göz makyajı biraz abartılı ise dudaklara daha sade makyaj uygulamaktır. Bu kuralı ihlal etmeden yapacağınız marsala makyajdan istediğiniz etkiyi elde edebilirsiniz.

Marsala Dudak Makyajı Nasıl Yapılır? 

Marsala dudak makyajı yapmak için uygun tonda bir marsala ruj seçmeniz gerekmekte. Dudaklarınız ince ise koyu renk marsala ruj ve dudak kalemi ile onları dolgun ve çekici gösterebilirsiniz. Eğer kalın dudaklarınız var ve olduğundan daha ince görünmelerini istiyorsanız açık renk marsala ruj kullanarak bu isteğinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Dudağınıza kalem uygulayacaksanız, ilk önce çerçeveyi çekin ve daha doğal görünmesi için biraz içe doğru dağıtın. Bunun içine fırça ile marsala ruj sürün, ruj ve dudak kalemini birbirine iyice yedirerek makyajınızı tamamlayın. Marsala ruj sürmeden önce en alta dudak kalemi uygulayıp, sonrasında makyaj sabitleyici kullanarak dudak makyajının kalıcılığını arttırabilirsiniz.

Marsala Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Öncelikle marsala göz makyajının, gözlere daha çekici ve esrarlı bir hava kattığını söylemeliyiz. Kahverengi gözlere daha derin bir ifade katan marsala göz makyajı, renkli gözleri vurgulamak için de kullanılmaktadır. Marsala göz makyajını gündüz uygulayacaksanız, çok hafif tonlarda marsala far, hafif bir eyeliner ve rimel sürmeniz yeterlidir. Dudaklarınıza sadece parlatıcı veya açık renk bir ruj uygulayarak doğal bir makyaj yapabilirsiniz. Eğer marsala göz makyajını gece yapacaksanız; koyu tonlarda far, eyeliner, rimel hatta takma kirpik de kullanabilirsiniz. Parlak ve simli marsala far kullanabilirsiniz. Böyle bir durumda dudaklara çok abartılı ruj uygulayarak, bakışlarınızın etkisini gölgelememeye dikkat etmelisiniz.

Marsala Yüz Makyajı Nasıl Yapılır?

Yüz makyajında marsalayı uygularken dikkatli olmalısınız. Daha canlı ve doğal bir görünüm için, yüzünüzde kapatılması gereken pürüzler yoksa fondöten kullanmamalısınız. Sadece hafif bir marsala allık uygulayarak, doğal görünümlü günlük bir makyaj yapabilirsiniz. Kapatıcı ve pudra uyguladıktan sonra süreceğiniz koyu bir marsala allık, mat bir cilt görünümünü ön plana çıkaracaktır. Özellikle gündüz makyajında koyu marsala ruj ve koyu marsala allığı bir arada kullanmayın. Aksi halde makyajınız çok abartılı ve yapay görünebilir.