Blog

Neden Dudak Kalemi Kullanmalısınız?

Neden dudak kalemi kullanmalisiniz

Kadınların kişisel bakımlarında kullandıkları ve makyajı tamamlayıcı bir kozmetik ürünüdür. Ruju birçok kadın bilebilirken dudak kaleminin de rujun yerine kullanılabileceği herkes tarafından bilinmemektedir. Dudak kalemi göz kalemi gibi sürülen rujla aynı tonda olup dudakları çerçevelemeye yarayan rujun sürülmesini kolaylaştıran bir makyaj malzemesidir. Çoğu zaman ruj yerine de kullanılabilmektedir.

Neden Dudak Kalemi Kullanmalısınız?

neden dudak kalemi kullanmalisinizÇoğu kadın kusursuz dudak makyajı yapmak istemektedir. Bu amaca ulaşmak için en çok kullanılan makyaj malzemelerinden biri ise dudak kalemidir. Dudak kalemi günlük yapılan makyaja eklendiği zaman aradaki fark belirgin olacaktır. “Neden dudak kalemi kullanmalısınız?” sorusuna ile cevaplar şöyle sıralanabilmektedir:

  • Dudak kalemi makyajın daha dolgun görünmesini sağlamaktadır. Dudak kalemi ile dudakları çerçeveledikten sonra dudak çukurunda kalemi hafifçe taşırdığınız zaman daha dolgun bir dudak görünümüne şahit olacaksınız. Hem dolgun hem de doğal bir görünüm isterseniz ise taşırılan yeri abartmamayı tercih edebilirsiniz.
  • Dudak kalemi dudak makyajının daha kalıcı olmasını sağlar. Rujlar yapı olarak dudaktan hemen çıkmaya meyilli bir makyaj malzemesidir. Dudak kalemi ile dudakları çevreledikten sonra doldurup ardından ruj sürülürse dudak makyajı daha kalıcı bir görünüm sağlamaktadır.
  • Dudak kalemi koyu rujun daha kusursuz görünmesini sağlamaktadır. Özellikle kırmızı ve bordo gibi renkleri ruj olarak sürdüyseniz aynı tonda dudak kalemi tercih etmek dudaklardaki makyajı daha kusursuz bir görünüme çevirecektir.
  • Rujun dağılmasını önlemektedir. Özellikle koyu rujlar uygulandığı zaman farkında olmadan rujun dudak çevresine bulaşması istenmeyen bir durumdur. Dudak kalemi ile çerçevelendiği zaman ise rujun dağılmasını önlemektedir.

Dudak Kalemi Kullanmanın Avantajları

Dudak makyajının mucizevi etki yaratan malzemesi olan dudak kaleminin avantajları şöyle sıralanabilmektedir:

  • Dudak kaleminin en önemli etkilerinden birisi kalıcılık sağlamasıdır. Dudakları çerçeveleyen bir yapısı olduğu için rujun kaymasına izin vermeyerek kalıcı bir görünüm yaratabilmektedir.
  • Dudakları olduğundan daha dolgun göstermeye yarayan dudak kalemi dudaklar çerçevelenirken dudaktaki çukurun olduğu yerin üstüne biraz taşırılmasıdır. Bu sayede dudaklar dolgun bir görünüm kazanmaktadır.
  • Özellikle koyu ton dudak makyajı yapan kadınların şikâyet ettikleri konulardan biri olan rujun dağılması konusuna çözüm olarak dudak kalemi rujun altına sürüldüğü zaman rujun dağılmasını önlemektedir.