Blog

Önce Fondöten mi Kapatıcı mı Sürmelisiniz?

6128 buhara 50m 3766 4

Ten makyajı, kadınların en çok dikkat ettiği konulardan biridir. Kadınların büyük çoğunluğu kişisel bakımını satın almış olduğu kozmetik ürünlerinin katman katman uygulayarak gerçekleştirmektedir. Bu gibi durumlar daha profesyonel bir makyaj yapmak isteyen kadınlar her ince ayrıntı hakkında bilgi edinmeyi isterken, önce fondöten mi kapatıcı mı kullanıldığını da merak etmektedir.

Fondöten ve kapatıcı, kozmetik sektöründe oldukça önemli makyaj malzemeleri arasında yer almaktadır. Her iki ürün de ten makyajında ciddi bir etki oluştururken, kimi kadınlar bu ürünlerden yalnızca birini, kimi kadınlar ise her ikisi de kullanmayı tercih etmektedir.

Önce Fondöten mi Kapatıcı mı Sürmelisiniz?

Fondöten, cilt kusurlarını kapatan, renk tonunu eşitleyen ve daha canlı bir cilt görünümü elde etmeye yardımcı olan bir kozmetik ürünüdür. Kapatıcı ise adından da anlaşılacağı üzere göz altındaki morlukları ya da ciltteki aşırı leke, iz ve kötü görünümleri gizleyen bir kozmetik ürünü olarak ifade edilmektedir.

Günümüzde pek çok kadın makyaj konusunda her iki ürünü de kullanmayı tercih ederken, konu ile alakalı yeteri kadar bilgi sahibi olmadığında önce fondöten mi kapatıcı mı uygulandığını merak etmektedir. Makyaj uzmanları tarafından uygulama konusundaki kapatıcı ve fondöten önerisi çoğu zaman önce fondöten, sonra kapatıcı şeklinde olmaktadır. Bunun nedeni ise gereğinden fazla kozmetik ürünü kullanmanın cildi daha pürüzlü ve kötü göstermesi olarak ifade edilmektedir. Ayrıca kapatıcılarda daha az renk tonları bulunduğundan ilk olarak fondöten uygulanması, ardından da detaylara kapatıcı önerisinde bulunulmaktadır.

Fondöten Nasıl Uygulanır?

Makyaj konusunda kadınların özel bir hassasiyet gösterdiği fondöten markaları oldukça geniş bir alternatife sahiptir. Bunun yanında fondöten fiyatları da markasına ve özelliğine göre değişebilmektedir. Kimi markaların yoğun kapatıcı özelliği sayesinde ekstra bir kapatıcı uygulamasına gerek olmadan yalnızca fondöten uygulanabilmesi mümkündür. Bunun aksi durumlarda ise ilk olarak cildin temizlenmesi, nemlendirilmesi, fondöten kullanılması ve üzerine de kapatıcı uygulanması tavsiye edilmektedir.

Kapatıcı Nasıl Uygulanır?

Kapatıcı uygulaması fondöten sonrasında gerçekleştirilen bir uygulamadır. Ciltteki gerekli tüm işlemlerin gerçekleştirilmesi ve fondötenin de gerektiği gibi uygulanmasının ardından bir fırça ya da makyaj süngeri yardımı ile sorunlu bölgelere ve göz altına kapatıcı uygulanabilmektedir. Kapatıcı fiyatları da günümüzde değişiklik gösterirken, maliyetli ya da daha uygun kapatıcılar da bulabilmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.