Blog

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

porselen makyaj nasil yapilir

Teorik anlamda porselen makyajın yapım aşamaları klasik makyajdan farksızdır. Yani tam anlamıyla benzer adımlar uygulanır. Ancak kullanılan malzemelerin ve uygulanış tekniklerinin farklı olduğu da ortadadır.

Cilt Temizliği

Porselen makyaj yapıldıktan sonra ortalama olarak 48 saat boyunca yüzde kalıcı olabilmektedir. Aynı zamanda bu süreç bazında yenilenme ve değiştirme işlemleri yapılmadığı için kesinlikle yüzde durması gerekir. Bunu sağlayacak ilk faktör ise cildin temiz olmasıdır.

Fondöten ve Pudra Kullanımı

Çok ağır bir fondöten tabakasının yüzünüzde olacağından şüpheniz olmasın. Zira kullanılan fondöten sizin bildiğiniz klasik üründen ziyade daha güçlü bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz. Pudralarda da taş pudra adı verilen, suyla karıştırılarak kullanılan çok yoğun ve koyu bir malzeme kullanılır. Bu uygulama kalıcılığı sağladığı gibi yüzünüzde bir katman oluşturacak kadar yoğundur. Üstelik yalnızca yüz değil dekolte, boyun, kulak ve yüzünüzün açıkta kalan birçok kısmına da uygulanır. Bu tamamlayıcı bütünlüğü sağlayabilmek içindir.

Allık ya da Renklendiriciler

porselen makyaj nasil yapilir 1Porselen makyajda allık kullanmak mantıklı olsa da normal makyajda kullanıldığı tarzda keskin çizgiler içermez. Tamamıyla dairesel yapılarda uygulanan allığın elmacık kemiklerinizden başlayan ve yanağınızı kaplayan geniş bir alanda renk değişimi yarattığını söylemeliyiz. Fakat uyguladığınız allıktan farklı bir görünüm elde edildiğini göreceksiniz.

Göz Makyajı

Göz makyajı porselen makyaj için son derece önemlidir. Çünkü yoğun pudra ve fondötenin ardından dikkati bir noktaya toplayacak olan kısım gözün ta kendisidir. Makyajınızda kirpikleriniz yeterli boyuttaysa yalnızca maskara kullanımı yeterli olacaktır. Ancak uzun kirpiklere sahip değilseniz porselen makyajı yüzünüzün kaldırabilmesi için takma kirpik kullanabilirsiniz. Eye liner ihtiyaca göre yanlara uzayarak taşabilir. Gösterişli bir makyajın yanı sıra makyajın da ön planda durmasını gözünüz sağlayacaktır.

Dudak

Dudaklarınızı gözlerinizle aynı doğrultuda dikkat noktası olarak kullanabilirsiniz. Porselen makyaj yapılırken kullanılan renklerden bağımsız bir seçim yapmak sizin tercihinize kalmış. Çok canlı ya da tam tersine çok mat tercihlerde bulunarak oldukça dikkat çekici bir görünüm elde etmek sizin elinizdedir.