Blog

Primer (Baz) Nedir?

primer baz nedir 1

Makyajınızı profesyonel makyözlerin yaptığı makyajlar gibi yapmak istiyorsanız kullanmanız gereken bazı ürünler vardır. Bunlardan biri de Primedir.

Primer (Baz) cildinizdeki kusurları kapattığı gibi, ciltteki ton farklarını da ortadan kaldırır, eşitler ve dengeler. Makyajınızda renk dalgaları olmaz. Makyajınızın kalıcı olmasını sağlar. Gözenekleri küçük gösterir. Dolayısıyla makyajın vazgeçilmezlerindendir. Tüm yüze uyguladığı gibi, sadece bazı bölgelere de uygulayabilirsiniz. Tüm yüze uygulanacaksa, fondötenden önce sürülmelidir. Primer (Baz) yapacağınız makyaja doğal bir görünüm verir. Birçok renk tonu olmasına karşın en çok kullanılan şeffaf yani renksiz primer’dır. Aynı zamanda ‘baz’ denir. Tüm yüz tiplerine uygun bir üründür. Cilt ayrımı yoktur.

Primer (Baz) Nasıl Uygulanır?

Primer Baz Nedirprimer baz nedirKullanımı çok kolay bir üründür. Cildinizi makyaj öncesi her zaman yaptığınız gibi temizlemelisiniz. Cildiniz çok kuruysa öncesinde mutlaka nemlendirmelisiniz. Nemlendiricinin tam olarak emildiğinden emin olduktan sonra primer uygulamasına geçmelisiniz. Oldukça ince tabaka halinde sürülmesi önemlidir. Tercihe göre sadece belli bölgelere, sorunlu gördüğünüz alanlara ya da tüm yüzünüze primer’ı parmaklarınız yardımı ile eşit bir şekilde sürmeli ve birkaç dakika beklemelisiniz. Yüzünüzde tam etkisini göstermesi ve oturması için beklemeniz doğru olacaktır. Sonrasında makyajınızın diğer aşamalarına geçebilirsiniz.

Çok fazla primer türü bulunur. Gözleriniz, kirpikleriniz, yüzünüz hatta boynunuz için bile primerler vardır. Çoğu kişi primerleri baz olarak bilir. Primerler makyajın kalıcılığını artırmak için çok önemlidir. En çok tercih edilen primer türü yüz için olandır. Primerler hem cildin daha kusursuz görünmesini hem de kırışıklık ve kızarıklıkların giderilmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda yüzdeki gözeneklerin küçülmesinde de bir hayli etkili.

Her ne kadar primer her cilt tipleri için uygun olsalarda yağlı ve kuru ciltler için ayrı ayrı türleri bulunuyor. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz yağlı ciltler için yapılan primerleri tercih etmeniz gerekir. Bu aynı zaman yüzünüzün gereksiz bir parlaklığa neden olmasına da engel olur. Tam tersi durumda yani eğer kuru bir cilde sahipseniz kuru ciltler için olan primerleri tercih etmelisiniz. Kuru ciltler için yapılan primerlerde nemlendirme özelliği de bulunuyor.