Blog

Rimel ile Maskara Aynı Şey mi?

Rimel ile maskara ayni sey mi

Rimel ya da maskara, günümüzde en çok kullanılan makyaj malzemelerinden biridir. Göz makyajı için önemli bir yere sahip olan bu kozmetik ürünleri, kirpikleri daha uzun, daha dolgun ve kıvrımlı göstermek amacıyla kullanılmaktadır. Tarihte oldukça eski çağlara dayanan rimel ya da maskara kullanımı, bugün de yaygın bir şekilde devam etmektedir.

Günümüzde her kadının olmazsa olmazları arasında yer alan ve çantasında bulundurduğu rimel ya da maskara, bugün onlarca farklı marka tarafından çeşitli model ve isimlerde üretilmektedir. Hemen hemen hepsinin amacı aynı olurken, genelde kirpiklerin uzun görünmesi, dolgun olması ve hatta beslenmesine fayda sağlayabilmektedir.

Rimel ile Maskara Aynı Şey mi?

Kadınların ve makyaja yeni başlayanların en çok merak ettiği konulardan biri de “Rimel ile maskara aynı şey mi?” sorusunun yanıtıdır. Bu her iki kozmetik ürününün birbirinin aynı olduğunu söyleyebilmek mümkün değildir. Ancak neredeyse aynı olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Yani ufak tefek ve önemsiz de olsa bazı konularda farklılıkları bulunabilmektedir.

Rimel ile Maskara Arasında Fark Var mı?

Rimel ile Maskara Aynı Şey miRimel ve maskara en sık kullanılan makyaj malzemelerinden biri olurken, bu iki ürün arasında epk de önemli sayılmayacak bazı farklar bulunmaktadır.

Genel olarak bakılacak olursa rimel ile maskara arasındaki fark her iki ürünün farklı tarihlerde ortaya çıkmasıdır. Bunun yanı sıra maskaranın yalnızca kirpikleri kalınlaştırmaya yaraması, rimelin ise eyeliner kategorisinde değerlendirilerek likit bir yapıya sahip olması, yine rimel ile maskara arasındaki fark olarak gösterilebilmektedir.

Rimelin ilk olarak ortaya çıkışı 19. Yüzyıla dayanmaktadır. Eugene Rimmel tarafından geliştirilen bu kozmetik ürünü sonralarda markalaşarak “Rimmel” adını almıştır. Maskara ise 1913 yılında T. L. Williams tarafından kız kardeşi için geliştirilmiştir.

Rimel ve Maskara Nasıl Sürülür?

Rimel ve maskara neredeyse aynı ürünler olduğundan kullanım şekli de aynıdır. Kirpiklere uygulanan bu kişisel bakım ürünleri, genellikle aşağıdan yukarıya zikzak çizercesine sürülmelidir. Özellikle de fırçasında tarama özelliği bulunan rimel ya da maskaralar bu şekilde sürüldüğünde kirpiklerde topaklanmaların önüne geçebilmektedir.

Rimel ya da maskara kullanırken kirpik yapısına uygun olanların tercih edilmesi önemlidir. Bu sayede kirpiklerinizi ön plana çıkarabilir ve hatta daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlayabilirsiniz.