Blog

Ruj Abdest Bozar Mı?

Kadınlar kişisel bakımlarına önem veren bireylerdir ve ruju da çoğu zaman kullanmaktadırlar. Ruj dudakların dolgun ve çarpıcı görünmesini sağlayan bir makyaj malzemesidir. Çeşitli türleri ve renkleri vardır. Rujun abdest bozması ile ilgili ise çeşitli kanılar şunlardır.

Ruj Abdest Bozar Mı?

“Ruj abdest bozar mı?” sorusuna en çok merak edilenler arasındadır. Diyanet İşleri Başkanlığının aldığı karara göre ruj dudak üstünde bir tabaka oluşturduğu için abdeste ve gusül abdestine engeldir. Rujun abdest almadan önce silinmesi gerekmektedir. Abdest için yıkanması farz olan yerlerin yıkanırken kuru bir yer kalmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Abdest alırken yıkanması gereken organların birinde kuru bir yer kalması dahilinde abdest bozulacaktır.

Kalıcı Ruj Abdest Geçirir Mi?

ruj abdest bozar miKalıcı ruj boya ve pigmentlerin cildin üzerine yerleştirilme işidir. Tamamen doğal mineral ve bitki pigmentlerinden elde edilerek yapılan bir rujdur. Yan etkisi bulunmaz. Buna ek olarak son derece temiz ve tek kullanımlık iğnelerle kişiye özel olarak istediği şekilde yapılmaktadır. Doğal ve mineral renklerinin derinin altına işlenmesiyle yapılarak su bazlı boyalarla boyanmaktadır. Abdest geçirme konusunda ise şöyle düşünülmektedir. Kalıcı ruj abdest geçirmez çünkü derinin altına işlenerek su bazlı boyalarla yapıldığı için ve bu su bazlı boyalar da vücutla teması etkilediğinden kalıcı ruj abdest geçirmemektedir. Kısa vadede geçmemesi nedeniyle derinin daha renkli ve canlı görünmesini sağlamakla beraber abdest geçirmemektedir. Abdest alan bireylerin kalıcı rujun abdest geçirmediğini bilmesi gerekmektedir.

Ruj Sürmek Haram Mı?

Kadın eşlerine kendi yuvaları içinde daha çekici görünebilmek için süslenmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak ruj sürmek başkalarına gösteriş amaçlı sürdükleri zaman yani niyet ve davranışlara göre haram olabilmektedir.

Abdest Aldıktan Sonra Ruj Sürmek Sakıncalı Mıdır?

Ruj dudak makyajı için kullanılan bir makyaj malzemesidir. Abdest alındıktan sonra ruj sürülmesi abdeste bir sakınca etmemekle beraber abdest alınırken ruj sürülmesi abdeste engeldir. Abdest alınırken dikkat edilmesi gereken konu kuru yerlerin kalmamasıdır. Abdest aldıktan sonra ise ruj sürülmesi o tabakanın ıslaklığından ödün vermemektedir.